Discgolf, který se hraje na podobném principu jako klasický golf, se stává stále populárnějším. Jde totiž o pohodový sport, který může hrát kdokoli. Navíc spolu mohou „soupeřit“ hráči napříč generacemi. Stává se z něj tak rodinný sport.
Discgolf je hra, sport, pohybová aktivita, která je velmi podobná klasickému golfu s tím rozdílem, že místo holí a míčku používají hráči létající talíře, tzv. disky a místo do jamek neboli důlků se snaží vhodit discgolfový disk do discgolfového koše. Cílem hry je projít hřiště s co nejmenším počtem hodů.
„Díky své nenáročnosti se discgolf stává fenoménem. Drtivá většina hřišť u nás je volně přístupna a bez poplatku. Samotné vybavení pro začátek vyjde hráče na 250 až 300 korun. Navíc discgolf není nijak časově náročný,“ uvedl Michal Grepl, který patří k největším propagátorům tohoto sportu v Česku.
„Můžete hrát, kdy chcete. Oproti klasickému golfu, kdy devítijamkové hřiště procházíte dvě až tři hodiny vám u discgolfu na stejný počet košů postačí třicet až pětačtyřicet minut. A pokud k sobě zrovna nikoho nemáte, můžete hrát klidně i sami. Ve skupince kamarádů je sice discgolf zábavnější, ale vždy se můžete postavit samotnému hřišti a projít si ho sami,“ popsal Grepl.
Krásné je podle Michala Grepla také to, že každé hřiště je jiné, osobité a má své charakteristické rozvržení košů v prostoru. „Pokud znám své hřiště ve svém městě a cítím, že se na něm začínám s hrou nudit, stačí jen přejít na hřiště ve vedlejším městě a hned pro mě začíná být hra opět výzvou,“ poznamenal s tím, že discgolf může hrát každý, kdo se chce hýbat a aktivně trávit volný čas. „Oslovuje příležitostné sportovce i sportovní profesionály. Každý si ve hře discgolfu nalezne to své.“
Discgolf je tak pohodovým sportem, který na rekreační úrovni může oslovovat zájemce všech věkových kategorií. „Toto je zcela zásadní. Na jednom hřišti se tak potkávají hned tři generace a discgolf se stává ryze rodinným sportem. Obvykle s ním začne syn či dcera, rychle se přidají rodiče a pokud chtějí prarodiče vidět svá vnoučata, tak nemají jinou možnost, než se také zapojit do hry,“ podotkl Grepl s úsměvem.
Discgolf má také estetický aspekt, který mnoho hráčů naprosto fascinuje. „Jde o pocit a stav bez tíže, když vypustíte disk a on letí přesně tam, kam chcete. V tu chvíli vás na malý okamžik zastihne pocit absolutní volnosti a radosti,“ popsal Grepl.
Jak začít a kde všude se dá hrát
Většina hráčů začínala samostatně. Když poprvé vstoupili na hřiště, zacinkání řetězů discgolfového koše je nadchlo nebo nechalo chladnými.
„Po pár samostatných návštěvách a zjištění, zda mě sport baví či ne, bych doporučil najít si nejbližší discgolfový klub a začít společně s ním pravidelně trénovat a objíždět lokální turnaje. Samotnou účastí na turnajích se člověk nejvíc naučí a nahlédne pod pokličku discgolfové komunity,“ řekl Grepl.
„Zpočátku vám stačí jeden discgolfový disk a můžete vyrazit na hřiště. Postupem času vás však samotný sport uchvátí natolik, že do svého baťůžku přidáváte disky podle potřeby a jejich letových vlastností,“ pokračoval s tím, že rekreační hráči obvykle chodí po hřišti se třemi až pěti discgolfovými disky. Hráči pohybující se na předních příčkách české discgolfové scény běžně hrají turnaj s dvaceti až třiceti disky.
V současné chvíli je v Česku téměř 100 pevných discgolfových hřišť, které jsou posazeny do veřejného prostoru, jako jsou parky, lesoparky, zelené zástavby měst, rekreační komplexy či lyžařské areály.
„Dalo by se říci, že v současné chvíli disponuje discgolfovým hřištěm každé větší město, které chce nabídnout aktivní trávení volného času svým občanům. Zajímavostí je, že už i malé obce a města vnímají discgolf jako aktivitu, kterou by chtěli nabídnout svým občanům,“ poznamenal Grepl.
Historie discgolfu
Tato hra s létajícím talířem vznikla v USA v roce 1968 nejprve jako hra s klasickým létajícím talířem a hodem do vymezeného území. Postupem času se začalo zdokonalovat zařízení na chytání létajících talířů, tzv. koš a na začátku 80. let se začalo výrazně posouvat vybavení discgolfistů, tedy discgolfové disky, což zapříčinilo výrazný vzestup tohoto sportu a všeobecnou popularizaci.
Discgolf se začal šířit po celém světě, přes Kanadu, Švédsko, Finsko (Finsko – je považováno za evropskou kolébku discgolfu) se dostal až do České republiky. Prvopočátky českého discgolfu zaznamenáváme v polovině 90. let, kdy se discgolfu věnovalo pár jedinců.
Opravdovou vlnu zájmu a nárůst hráčské základny zaznamenává česká discgolfová scéna od roku 2011, kdy vznikla první pevná discgolfová hřiště ve veřejném prostoru měst a obcí. Od té doby se česká discgolfová scéna výrazně posunula.
V současné době je v České republice téměř 100 discgolfvých hřišť. Každoročně se pořádá kolem 150 turnajů za rok. Závodní forma discgolfu je rozdělanena na 1. discgolfovou ligu, 2. discgolfovou ligu a regionální turnaje. Česká asociace discgolfu sdružuje přes 400 aktivních hráčů. V rekreační podobě discgolf oslovuje na 30 000 hráčů po celé České republice.