Magazín / Aktualně  |  Sport, zájmy a koníčky

Česká republika    > > >    vybrat region

Gymnastika je velice náročná. K úspěchům je třeba toho hodně obětovat. Hlavně volný čas

Ilustrační foto.

  • Sport, zájmy a koníčky
  • Jan Smekal
  • 6.8.2019
  • Pixabay

Gymnastika je velice náročná. K úspěchům je třeba toho hodně obětovat. Hlavně volný čas

Gymnastika je základ ke všem sportům, to poslední dobou zjišťují nejen rodiče, ale i trenéři ostatních sportů. Děti při ní posilují vlastním tělem a postupně se naučí i takové prvky, jakými jsou salta či přemety.

Sportovní gymnastika vznikla z původního tělocviku. Díky spoustě gymnastických nářadí se ale stala později velice náročnou disciplínou, pro některé však pro svou dřinu a píli také hodně oblíbenou. Gymnastika je stálou součástí olympijských her a pravidelně se také konají mistrovství světa. Ženy/dívky závodí na čtyřech nářadích (přeskok, bradla/hrazda, kladina a prostná), muži pak na šesti (prostná, kůň, kruhy, přeskok, hrazda a bradla).

V současné době se o gymnastiku začalo zajímat více lidi. Nejeden trenér českých olympijských vítězů či medailistů zmiňuje ve svých přípravách, že se jejich svěřenci věnují základům gymnastiky. A díky tomu poslední dobou spousta trenérů mládeže začala apelovat na své svěřence, aby gymnastiku vyhledávali,“ uvádí trenérka Karolína Machalová.
Sama jsem se v našem městě kromě své gymnastiky věnovala také dětem na fotbalovém stadionu, malým hokejistům, volejbalistkám, házenkářům nebo úspěšné taneční skupině Funky Beat. Gymnastika je základ ke všem sportům, a to poslední dobou zjišťují nejen rodiče, ale i trenéři ostatních sportů. Proto vyhledávají externí trenérky gymnastiky a díky tomu se o gymnastice daleko více mluví,“ pokračuje.

Karolína Machalová vede oddíl TJ Sokol Frýdek-Místek, kde se gymnastice věnují děti od 4 do 10 let. „Na první tréninky děti potřebují jen kraťasky a tričko, později gymnastický dres. Dostatek pití a především chuť ke cvičení. Naše děti v závodní skupině trénují třikrát týdně po dvou hodinách. Záleží ale, kam se do gymnastiky přihlásíte,“ poznamenává. „Existují také kroužky, ve kterých jsou volnější cesty ke gymnastickým věcem, trénink není tak náročný a neapeluje se na docházku a kondici. Tyto děti se však později závodů zúčastnit nemohou. Záleží tedy na rodičích, kterou z variant zvolí.“ 

Malí gymnasté se naučí věci, které ostatní děti nezvládnou
Frýdecko-místecká trenérka začíná s dětmi ve věku 4 až 5 let. „Tréninky zahajujeme jako všechny ostatní rozehřátím organismu a rozcvičením. Následuje posilovací část, kde se snažíme u malé přípravky vést posilování spíše zábavnou formou, aby to děti hned neodradilo. Někdy ani nepoznají, že posilují a baví se šplháním či přitahováním po lavičce. I takto malé děti ale už musí vědět, že bez práce nejsou koláče. Posilujeme však pouze s vlastním tělem. Žádné zvedání či cvičení se závažím. Tomu by se měly děti úplně vyhnout,“ upozorňuje s tím, že u starších dětí je pak posilování především přípravou na zvládnutí náročnějších prvků.

Bez krásné stojky na rukou by se dítě nemělo dostat do dalších kroků. Proto je důležitý základ, který ovšem bez silných rukou nelze zvládnout. U dětí školou povinných přicházíme také na vytrvalostní běh, švihadlo, posilování na žebřinách, ale nezapomínáme také na klasické kliky. Zkrátka s navýšením obtížnosti dítěte v gymnastických prvcích se také navyšují nároky na zpevňování a držení těla,“ přibližuje. 

Děti pak trénují dvakrát až čtyřikrát týdně podle toho, do jaké skupiny jsou zařazené. „Malá přípravka trénuje dvakrát týdně po hodince a půl. Závodní děti pak trénuji povinně třikrát týdně vždy dvě hodiny, v případě blížících se závodů se objevují tréninky navíc o víkendu, ve státní svátky či o prázdninách. Na vše jsou rodiče ale předem připraveni, když je dítě do závodní skupiny díky své výkonnosti vybráno,“ popisuje trenérka.

Gymnastika je pak podle ní velice náročný sport. Sama jej ještě nedávno aktivně dělala. „Pokud chce dítě něčeho dosáhnout, je proto potřeba něco obětovat. A kromě dřiny, posilování a pravidelné docházky na trénink, je to především volný čas. V dnešní době je hodně v módě mít pro dítě dva a více koníčků či sportů. Pak na úkor jednoho nezvládáte docházet na další dva a dítě nemá ani pevný řád, kam chodit a kam ne,“ upozorňuje.

Vynecháte týden hodiny jednoho kroužku a dítě nezvládá cvičení (látku) z předešlých hodin a je pozadu. V dnešní době je náročné zůstat u jednoho sportu a tomu se naplno věnovat. Z počátku mají děti ale i rodiče představu, že jednou týdně přijít do tělocvičny stačí, na druhý trénink nemusíme – zajdeme si na zmrzlinu nebo bazén. Pak ale přijdou závody a dítě není vybráno a nastává problém. Někteří ho řeší tak, že raději z tělocvičny rychle odejdou a už se nevrátí. Jsou ale i takoví, kteří si to rozmyslí a začnou se danému sportu naplno věnovat. Pravidelná docházka, chuť cvičit a podpora ze strany rodičů je pro dnešní děti nesmírně důležitá,“ zdůrazňuje Machalová.

Trenérka Karolína Machalová se svými svěřenkyněmi.

Trenérka Karolína Machalová se svými svěřenkyněmi.
 

A co se dětem na gymnastice nejvíce líbí? Podle trenérky Karolíny Machalové je to především to, že se naučí věci, které ostatní děti nezvládnou. Přemety, salta a ostatní cviky.

Pokud dáte dětem do tréninku to, za čím si jdete jako trenér, pochopí, že sport není jen o tom vynikat v něčem nad ostatními. Spousta našich dětí (svěřenců) tvrdí, že do gymnastiky chodí rády, protože je to prostě baví. I v dnešní době počítačů a telefonů ještě stále existují děti, které mají rády dřinu, pravidelný trénink a chtějí své tělo něco naučit,“ říká trenérka.

V tělocvičně si najdou ale také spoustu kamarádů. Díky závodům a soustředění poznají děti také nová místa a zažijí mnoho zábavy a nových věcí. „Není to tedy jen o gymnastice jako takové. Děti později baví být s těmi, které mají rády a na trénink se těší. Nenapadne je zůstat doma u bazénu či procházet se po obchodech v době cvičení. Alespoň my to tak máme,“ usmívá se. 

Občas děti spadnou a přivodí si modřinu či naraženinu
Ke gymnastice pak patří, stejně jako k mnoha jiným sportům, i různé pády a zranění. „Hrozí úrazy kotníků, zápěstí či kolene. Jsou ale situace a postupy, především u dětí, jak tomu alespoň z menší části předejít. Jde především o pozornost v tělocvičně a dodržování základních pravidel. Pak také pořádná rozcvička, zahřátí organismu a strečink jsou velmi důležité. Nesmíme zapomenout ani na pravidelný odpočinek, plavání a obecně relax pro tělo sportovce,“ vyjmenovává trenérka.

Někdy však ale ani dodržování těchto zásad nezabrání něčemu, co se může stát. „Klasickým pádům z nářadí u nových a náročnějších prvků zabrání jen záchrana trenéra, někdy jsou ale děti tak odvážné, že zkoušejí věci samy a malým pádům se nevyhneme. Z hrazdy, kladiny, lavičky nebo třeba trampolíny, kdy děti odchází s odřeninami na zádech a loktech, naraženou patou či jinou části těla, protože jim zkrátka nevyšel prvek. Takové věci k tomu ale patří a my se snažíme děti na tohle připravit a povzbudit je, že bez toho se naše gymnastika neobejde.

A co všechno může gymnastika dětem dát? „Sama jsem se díky gymnastice spoustě věcí naučila,“ říká Machalová, které gymnastika dala určité základy do života. „Naučila jsem se píle, respektu, úctě k druhým. Zjistila jsem, že hra fair play se vyplatí. Naučila jsem se hledat si cíl a jít si za ním. Práce v týmu se po prvních závodech stala pro nás samozřejmostí a podpora v něm byla neuvěřitelná. Gymnastika mi dala ale kromě cvičení také kamarády, vzdělání a pohled na svět trochu jiným směrem, než pohled vrstevníků v mých letech.“ 

S gymnastikou v Česku ale i ve světe je spojena žena, která dokázala nemožné. Není to nikdo jiný než Věra Čáslavská, která se stala sedminásobnou olympijskou vítězkou, čtyřnásobnou mistryní světa a jedenáctinásobnou mistryní Evropy. Přes 40 let pak drží rekord v získání počtu zlatých medailí z jedné olympiády.

Karolína Machalová a její svěřenkyně.

Karolína Machalová a její svěřenkyně.