Magazín / Aktualně  |  Sport, zájmy a koníčky

Česká republika    > > >    vybrat region

Při basketbalu nerozhoduje jen výška. Neméně důležitá je i rychlost či chytrost

Ilustrační foto.

  • Sport, zájmy a koníčky
  • Jan Smekal
  • 8.7.2019
  • Pixabay

Při basketbalu nerozhoduje jen výška. Neméně důležitá je i rychlost či chytrost

Basketbal patří mezi kolektivní sporty, při kterých jsou pravidelně zapojení do hry všichni hráči na hřišti. Nestává se tak, že by si někdo při utkání skoro nezahrál. Děti učí dodržování základních pravidel, zodpovědnosti, týmové spolupráci, poslušnosti, ale také všeobecnému pohybovému rozvoji.

Basketbal patří mezi tradiční kolektivní sporty, které hrají jak chlapci, tak dívky. Zájem dětí o tento sport je hodně odvislý od toho, v jakém městě se hraje a které další sporty jsou dostupné v nejbližším okolí. „Kluci většinou mají více aktivit typu fotbal, florbal, hokej, požárnický sport, oproti tomu děvčata mažoretky, gymnastiku a jiné. V Nymburce je poměrně dost sportů, ale díky silné basketbalové základně, spolupráci se základními školami apod. se nám nábory dětí daří. Nicméně vliv sportů je samozřejmě znát a nejen vliv, ale také „lenost“ dětí sportovat,“ uvádí Ladislav Sokolovský, trenér nymburských juniorů.

Basketbal je všestranný kolektivní sport, ve kterém si každý může něco najít. Většinou právě kolektiv je nejzákladnější faktor, kdy děti nejen že mají radost ze hry, ale také rádi v nižším věku potkávají kamarády a tvoří si s nimi vztah,“ pokračuje bývalý český reprezentant, který získal ve své kariéře jedenáct mistrovských titulů s Nymburkem.

Dalším kladem basketbalu je rychlost a poměrně malý počet hráčů na hřišti. Všechny děti jsou tak vtažené do hry. Nikoli jen jednotlivci či hráči na určitých postech (útočník vepředu, obránce vzadu příklad fotbalu, kde se dítě mnohdy za celý zápas ani nepotká s míčem). Při basketbalu mohou být stále v akci, a to je velké lákadlo.

Pokud se některý z rodičů rozhodne přihlásit své dítě na basketbal, musí počítat s tím, že dítě bude posílat či vozit na pravidelné tréninky.

Je třeba si uvědomit také to, že o víkendu se hrají basketbalová utkání, což může narušit rodinné zvyky, výlety a jiné aktivity. Dalšími faktorem je diváctví – podpora týmu. Samotný hráč si pak dribluje s míčem i doma, pokud basketbalem žije. Chce mít basketbalový koš, o který rodiče prosí. To jsou další věci, na které je třeba myslet a hodinové driblování v obýváku může být pro rodiče mnohdy náročné,“ upozorňuje Sokolovský s úsměvem. 

Základem každého tréninku by měla být pestrost a kreativita
A jak vypadají tréninky dětí? „Ideální trénink dětí je ze 60 až 70 % zaměřený na všeobecný pohybový rozvoj a ve 30 až 40 % na samotný basketbal, respektive na jeho základy jako jsou driblink, přihrávky, střelba a základy obrany,“ vyjmenovává trenér s tím, že trénink obvykle trvá hodinu až hodinu a půl a musí být pestrý, aby malé basketbalisty bavil a neměli čas v zástupech sledovat okolí či hodiny v hale. „Pestrost a kreativita by měla být základem každého tréninku dětí.

Stejně jako u jiných sportů i u basketbalu platí, že jeho časová náročnost se postupně zvyšuje. Obecně platí, že čím starší kategorie, tím více tréninků a zápasů.

Děti mají v basketbale jako minižáci „polský systém“, což v praxi znamená, že hrají dvě utkání za sebou, a to obvykle v sobotu. Když bereme v potaz, že utkání u dětí trvá zhruba jednu hodinu, dá se říci, že basketbalové zápasy dětem zaberou jedno dopoledne (bez dojezdu na zápas), což není téměř vůbec časově náročné,“ říká Sokolovský.

Utkání se hrají jednou za čtrnáct dní, takže děti mají dostatek volného času věnovat se i jiným aktivitám. Čím starší děti jsou, tím se nároky samozřejmě zvyšují. Zápasy jsou vždy sobotu a neděli jednou za čtrnáct dní, ale to už se týká starších kategorií,“ ujišťuje.

Basketbal rozhodně patří mezi sporty, v nichž hraje velikou roli výška. Ovšem podle Ladislava Sokolovského není klíčovým faktorem.

Podstatnou roli hrají i parametry jako rychlost, chytrost apod. U dětí můžeme výšku pouze predikovat a je to sázka do loterie, takže s basketbalem může začít jakkoliv velký hráč čihráčka. Na profesionální úrovni se na výšku bere zřetel, ale jsou i hráči výškově nižší, kteří hrají nejvyšší českou soutěž stejně tak jako nejslavnější soutěž na světě, NBA v USA,“ upozorňuje trenér juniorů Nymburka.

Basketbal pak děti učí dodržování základních pravidel, zodpovědnosti, týmové spolupráci, poslušnosti, ale také všeobecnému pohybovému rozvoji.

Nejdražší je na tomto sportu basketbalová obuv, kdy v dětském věku poměrně rychle roste noha. Další důležitá věc je sportovní oblečení, které však má většina dětí doma a basketbalový míč, který ale kluby zapůjčují a není podmínkou. „Příspěvky se pohybují obvykle kolem dvou až tří tisíc korun ročně.

Ke každému sportu pak patří i různá zranění. Basketbal v tomto není výjimkou. „Nejčastěji se jedná o naražené prsty a zvrtnuté kotníky, v globálu je však basketbal poměrně rizikově nízký na zranění v dětském věku,“ uklidňuje Sokolovský s tím, že důležitá je pohybová prevence a protahování svalových partií.

Dále jsou možné různé nákolenky pro děti a kotníkové boty, které se však příliš u dětí nedoporučují z důvodu fixace kotníku, který je v pevné botě „jako v peřině“ a nemusí příliš pracovat a může ochabovat, optimálně je tedy sálová bota na tenis, kdy je kotník zapojen, bota je dole pevná a noha se může vyvíjet rovnoměrně.