Děti by při inline bruslení měly mít přilby a chrániče loktů, zápěstí a kolenou.
Dospělí se často obávají pádů, děti se učí rychleji. Inline bruslení je však sport pro každého. Rekreačně se mu věnuje stále více lidí. Postupně je stále více míst a okruhů, na kterých se dá bruslit. Navíc tento sport není nijak zvlášť drahý. Děti pak učí stabilitě i koordinaci.
Inline bruslení je sport pro všechny. Bruslit mohou děti i dospělí, a to v každém věku. Podle instruktorky Sandry Vítkové dospělé brzdí při výuce strach a obavy z možného pádu. Děti se učí rychleji. „Ve Swanky děti učíme techniku inline bruslení formou her a zábavných cvičení. Inline bruslení je sport, který bude minimálně u bruslařů „hobbíků“ stále populární,“ uvedla Sandra Vítková s tím, že kupříkladu v Ostravě přeje tomuto sportu lokální infrastruktura.
„V Ostravě-Vítkovicích máme největší inline dráhu ve střední Evropě. Pokud pojedeme kousek za město, výborně si zajezdíme na „inline dráze v přírodě“ na Olešné. Specifická je pak městská „inline trať“ ve formě hlavní cesty na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě, kterou ve spolupráci s městským obvodem v Ostravě-Porubě uzavíráme třikrát do roka a organizujeme zde večerní jízdy „Ostrava na kolečkách“. Každým rokem se zde jezdí také Světový pohár v inline bruslení,“ přiblížila Vítková.
Swanky učí bruslit nejen děti už přes deset let. Statistika potvrzuje, že o inline bruslení je stále větší zájem. „Během letních prázdnin odučíme na bruslích okolo 250 dětí,“ řekla Vítková s tím, že je to dáno i díky tomu, že inline bruslení není zvlášť nákladné v porovnání s některými jinými sporty.
„Samozřejmě vybavení pro soutěžní úroveň např. v rychlobruslení se šplhá do jiných částek. V rámci našich lekcí půjčujeme dětem i dospělým vybavení zdarma.“
A jak vypadají takové tréninky inline bruslení? „Děti i dospělé učíme správnou techniku jízdy inline bruslení prostřednictvím slalomových cvičení, kdy se klade důraz na stabilitu, obratnost a celkovou koordinaci. Začínáme tréninkem základního postavení, trénujeme jízdu vpřed a pokročilou jízdu vzad, a v neposlední řadě techniku brždění, která je náročná zejména pro dospělé začátečníky,“ podotkla Vítková s tím, že největší problémy mají začátečníci s bržděním, jelikož neovládají obratnost a koordinaci, ze které všechno vychází. „Pro dospělé, kteří se stydí před ostatními, doporučujeme individuální lekce. Dětem naopak skupinové lekce, děti se navzájem motivují a hecují.“
Nejdůležitějším chráničem je přilba
Když už se dítě začne věnovat inline bruslení, mělo by bruslit pro radost, a hlavně by se nemělo do ničeho nutit. Ideální je, když se na brusle dostane dvakrát nebo třikrát v týdnu.
„V hlavní sezóně od dubna do října organizujeme pravidelné lekce pro děti i dospělé, někteří věrní Swankáči lekce navštěvují minimálně dvakrát týdně, ostatní alespoň jednou týdne. Vnímáme, že u dnešních dětí je náročné skloubit nabité školní a mimoškolní rozvrhy,“ usmála se Vítková.
A v jakém věku je nejlepší začít? „Doporučujeme věkovou hranici 6 let, ale konečné rozhodnutí necháváme na rodičích, kteří své dítě znají nejlépe. Bruslit se u nás naučili i čtyřleté děti. Na některé děti se musí pomaleji, nic by se nemělo uspěchat, abychom jízdu na bruslích dítěti neznepříjemnili,“ popsala Vítková.
Inline bruslení spadá do kategorie adrenalinových sportů. Podle instruktorky Sandry Vítkové je důležité vybavit se chrániči. „Za nejdůležitější považujeme přilbu, tu doporučujeme všem, dětem i dospělým. Minimálně děti by měly mít v inline výbavě chrániče zápěstí, loktů a kolen. Nejdůležitější je nejezdit nad své možnosti a být ohleduplný k ostatním chodcům či jezdcům na trati,“ zdůraznila Vítková.