Magazín / Aktualně  |  Sport, zájmy a koníčky

Česká republika    > > >    vybrat region

Děti se při trénincích thajského boxu vybijí, takže se už pak neperou ve školách

Pod vedením Martina Vaňky trénuje thajský box v Como-3 gym přes sto dětí ve věku od 4 do 10 let.

  • Sport, zájmy a koníčky
  • Jan Smekal
  • 1.7.2023
  • archiv oddílu Como-3 gym

Děti se při trénincích thajského boxu vybijí, takže se už pak neperou ve školách

Thajský box je poměrně populární nejen mezi dospělými, ale i mezi dětmi. Těm se líbí, že mezi sebou mohou na trénincích neustále soupeřit. Děti se při něm patřičně vyřádí, takže pak nemají energii na to, aby se praly ve školách. Thajský box tak má i výborný výchovný aspekt.

V současnosti se poměrně hodně lidí věnuje některému z bojových sportů. Většinou proto, aby si zlepšili fyzickou kondici a taky zvedli sebevědomí. Patří mezi ně i Thajský box, o který jeví zájem nejen dospělí, ale také spousta dětí.

Obecně si myslím, že je dobře, že děti sportují. Vzhledem k tomu, jak jsou bojové sporty rozmanité, jsou i pro různé typy dětí. Některé nemají rády údery, tak si vybírají spíš sporty, ve kterých se zápasí a pere. Jiné volí bezkontaktní bojová umění, různé sestavy do prázdna nebo třeba přerážení desek,“ uvádí trenér Como-3 gym Martin Vaňka.

Menší problém spočívá v tom, že se s bojovými sporty roztrhl pytel a dnes trénuje kdekdo bez licence. Potom se nevyzná v metodice, nestuduje nové poznatky a může dojít k úrazům a podobným věcem. Thajský box má dnes školení trenérů na Karlově univerzitě v Praze,“ pokračuje.

Muaythai neboli Thajský box dnes cvičí hodně dětí. Kupříkladu v Como-3 gym v Třinci a v Ostravě mají na 100 dětí ve věku od 4 do 10 let. „Česká Muaythai Asociace díky prezidentu Petru Ottichovi organizuje i společné republikové tréninky, a na ty je třeba vybírat opravdu velké haly,“ podotkl Vaňka, podle kterého děti obecně baví prát se spolu. „Děti baví, že mezi sebou mohou na trénincích neustále soupeřit. Toto pak omezuje i rvačky ve školách. Děti se na trénincích patřičně vyřádí, takže pak nemají energii na to, aby se praly ve školách. Thajský box tak má i výborný výchovný aspekt.

Pokud by se některý z rodičů rozhodl přihlásit své dítě na thajský box, měl by se podle Martina Vaňky připravit na to, že i jeho malý špunt se jednou bude chtít potkat se soupeřem v ringu. „Ale to je malé procento. Devadesát procent dětí se spokojí s kvalitním tréninkem a užívají si jeho. Je třeba se připravit také na tréninky s velkou disciplínou a řádem,“ poznamenal trenér s tím, že tréninky dětí do 10 let jsou v Como-3 gym zaměřené na všeobecný rozvoj těla. „Od základní gymnastiky, přes spousty her až po boxerskou průpravu,“ dodal.

Děti se naučí bránit. Rodiče o ně nemusí mít večer strach

Vzhledem k tomu, že thajský box je plnokontaktní sport, je třeba dobré vedení proškoleného trenéra CMTA. „Je nebezpečný jako každý jiný sport. Thajský box je férový sport a borci jsou na něj připravení, takže nedochází k téměř žádným úrazům. Je třeba dávat pozor na trenéra, jaké má za sebou výsledky a zkušenosti. Podle toho bych i vybíral klub,“ radí zkušený trenér, podle kterého je největší devízou thajského boxu fakt, že i když je to nejtvrdší postojový sport, stále dodržuje tradice.

Před každým zápasem se dělá rituální tanec Wai Khru. Wai Khru je v doslovném překladu Tanec Trenérovi. Pomyslným tancem zápasník vzdává respekt, úctu a pokoru trenérovi, rodičům a soupeři,“ popsal Vaňka.

Thajský box je podle něj kvalitní pro celkový rozvoj těla. „U nás jej využívají hokejisté Třince, ale také místní florbalisté, fotbalisté nebo taneční skupina Elán. Právě díky komplexnosti, kterou získávají díky Muaythai. Když to vztáhneme na děti, ty se naučí i bránit a rodiče o ně nemusí mít strach, když jdou samotné večer domů,“ poznamenal.

Pokud jde o pohled lidí na thajský box, existuje několik názorů. „Najdou se takoví, co jej vidí jako zdroj agrese, ale pak jsou i tací, kteří tvrdí, že to není boj, ale hra. Dnes lidem buď sebevědomí chybí anebo jej mají falešného nadmíru. Každý chytrý člověk se na vše podívá s nadhledem, téma si prostuduje a pak podle vlastního uvážení koná,“ uzavřel Vaňka.