Běhání, házení, chytání či odpalování. Toto všechno se učí děti, které hrají baseball. Díky tomuto sportu se navíc umí rychle rozhodovat a v patřičných chvílích vzít zodpovědnost na sebe. Navíc při trénincích, zápasech a turnajích se utužují přátelství s ostatními spoluhráči a kamarády.
Baseball zažíval v Česku největší boom v 90. letech, kdy se tady dostal ze zámoří. Nicméně v poslední době opět narůstá zájem o tento sport, což potvrzuje Jakub Martinčák trénující mladší žáky Arrows Ostrava. „Daří se nám naplňovat kategorie tak, aby spolu hrály děti stejně staré. Do deseti let u nás spolu hrají holky i kluci společně, poté kluci u baseballu zůstávají a holky přecházejí na softball,“ uvádí Jakub Martinčák s tím, že baseball je velice různorodým sportem.
„Učíme se plno činností, od základů jako je běh, házení, chytání a odpalování, takže není čas pro nudu. Děti jsou stále zapojené. Navíc některé mají vzory v borcích, kteří opět vyhráli extraligu. Chtějí hrát jako oni. Některé pak sledují americkou ligu a sní o tom, že si ji jednou zahrají. Navíc trénujeme v nádherném areálu, kde i mimo trénink rády tráví svůj volný čas,“ pokračuje.
Ačkoliv je baseball venkovní sport, v českých podnebných podmínkách je třeba od listopadu do března trénovat v tělocvičnách a halách.
„Zimní příprava je hodně zaměřena na fyzičku a zlepšení techniky. Ať už hodu, chytání nebo odpalu ve speciálních klecích. Do třinácti let však i přes zimu hrajeme halové turnaje, takže to není jenom o tréninku, ale už si děti užívají i zápasy. Od dubna do října pak probíhá venkovní sezona a tréninky na hřišti,“ přibližuje Martinčák.
V hlavní sezoně se pak hrají ligové zápasy nebo turnaje v regionu. Kromě nich se však družstvo účastní také celorepublikových pohárů či mistrovství.
„Regionální turnaje zaberou tak čtyři až pět sobot, celorepublikové pak zhruba dva až čtyři víkendy. Zhruba od dvanácti let pak mají děti šanci se účastnit výběrových turnajů či dokonce hrát za reprezentaci. To už je však pro dítě baseball velkou vášní a samo jim chce trávit podstatnou část svého volného času. Z našeho klubu se děti do reprezentačních výběrů dostávají pravidelně,“ říká ostravský trenér.
Děti získají i povědomí o tom, jak pečovat o svoje tělo a zdraví
Výhoda baseballu je podle Jakuba Martinčáka v tom, že se v něm může uplatnit prakticky každý. „Všichni hráči se učí všechny dovednosti a na základě fyzických předpokladů se pozice selektují opravdu až v juniorském věku či dospělosti. S baseballem se dá začít prakticky kdykoliv, ale děti zpravidla začínají mezi šestým a desátým rokem,“ popisuje Martinčák. „Pokud k nám přijdou děti starší, zapojíme je taky, ale je dobré, aby už měly za sebou nějakou sportovní průpravu nebo dělaly jiný sport.“
Díky baseballu se děti učí rychlému rozhodování, protože často je třeba vzít zodpovědnost na sebe, ale zároveň hrát týmově a obětovat se pro tým.
„Děti získají i povědomí o tom, jak pečovat o svoje tělo a zdraví. Mezi dětmi poté vznikají velká přátelství, neboť spolu tráví hodně času nejen na a po tréninku, ale i na turnajích a soustředěních,“ popisuje trenér s tím, že v začátcích nepotřebují děti kromě sportovního oblečení a obutí prakticky žádnou výbavu, neboť jim vše zapůjčí klub, za který hrají.
„Jak však děti hrají déle, chtějí mít vlastní vybavení a chodí si s ním hrát i mimo tréninky, nebo zaházet s rodiči. Tatínci jsou pak kolikrát překvapeni, že jeho devítiletý syn hází lépe než on,“ podotýká s úsměvem. „Rozumná rukavice se pohybuje do dvou tisíc, pálka podobně. Dále potřebuje týmové oblečení, zde komplet vychází opět do dvou tisíc. Roční členské příspěvky pak podle věku dítěte se pohybují kolem pěti tisíc za rok,“ vypočítává kouč.
Ačkoliv může baseball pro některé vypadat nebezpečně, vzhledem k pálkám a tvrdému míčku (navíc mladší začínají s měkčím), úrazů je minimum a prakticky nedochází ke kontaktu mezi protihráči. „Navíc straší hráči mohou být v péči fyzioterapeuta, který se dále stará o jejich zdraví a rozvoj pohybových dovedností,“ uzavírá Martinčák.