Magazín / Aktualně  |  Knižní koutek

Česká republika    > > >    vybrat region

Expedice na severní pól vypráví strhující dobrodružný příběh největšího českého polárníka a cestovatele

Obálka publikace Expedice na severní pól.

  • Knižní koutek
  • Drahomíra Cormier
  • 14.11.2019
  • Drahomíra Cormier

Expedice na severní pól vypráví strhující dobrodružný příběh největšího českého polárníka a cestovatele

Expedice na severní pól je vskutku ojedinělý příběh největšího českého polárníka, cestovatele, malíře, topografa, dobrodruha a také velitele rakousko-uherské polární expedice Juliuse Payera. Se svou výzkumnou skupinou objevili zemi Františka Josefa a Julius Payer své zážitky sám sepsal. Čtenáři tak mají možnost přenést se do konce 19. století a dozvědět se, jak v té době takové výpravy probíhaly a kolik odvahy a sil jednotlivé účastníky stály.

Kniha Expedice na severní pól, kterou nyní vydává nakladatelství Dauphin, je vskutku záslužný knižní počin, protože takových titulů nevychází v dnešní době mnoho. Popisuje dobrodružství rakousko-uherské expedice do Arktidy v letech 1872–1874. Jsou v ní popsány osudy dvaceti čtyř mužů (z toho pěti Čechů), kteří objevili a prozkoumali nejsevernější souostroví na východní polokouli, zemi Františka Josefa, a jimž se před smrtí hladem a zimou podařilo uniknout teprve po vysilující tříměsíční cestě rozmrzajícím mořem.

Mezi klady tohoto díla nepatří jen čtivost, krásné ilustrace a mapy, ale také autentičnost uvedených vyprávění, ze kterých se čtenáři dozvědí něco z historie. Kniha rovněž působí umělecky jako celek.

Julius Payer: Expedice na severní pól
Četbou této knihy si přijdou na své nejen milovníci polárních cestopisů, a to i díky skvělým Payerovým ilustracím. Český překlad jeho monumentálního díla z roku 1876 obsahuje popis expedice z let 1872–1874, řadu autorových postřehů o životě ledních medvědů i některé zajímavé příhody z německé polární expedice v letech 1869–1870.

Překladatel doplnil autorův text popisem mnohých předcházejících i pozdějších výprav do oblastí kolem severního pólu, životopisnými, zeměpisnými, geologickými i dalšími přírodovědeckými poznámkami a podrobným popisem země Františka Josefa podle tehdy dostupných pramenů.  Revidovaný a doplněný úvod a doslov Jaroslava Hoška je součástí tohoto vydání Payerovy výjimečné knihy, stejně jako aktuální předmluva Zdeňka Lyčky. Mapový doprovod umožňuje čtenářům snadnou orientaci v ledových pustinách.

Přeložil Jaroslav Hošek, předmluvu napsal Zdeněk Lyčka, mapy vyhotovil Karel Zpěvák
432 stran, MOC brožovaná 498 Kč, vázaná 598 Kč
Vydalo nakladatelství Dauphin roku 2019, Vydání v této podobě první
www.dauphin.cz


Julius Johannes Ludovicus von Payer (1841–1915)
Kartograf, horolezec, polární badatel, cestovatel, objevitel země Františka Josefa, malíř polárních krajin, čestný občan Teplic a Šanova, nositel rakouského Řádu železné koruny, Řádu italské koruny a Leopoldova císařského řádu, byl největší arktický badatel pocházející z českých zemí a nejznámější a nejslavnější malíř polárních krajin vůbec. Narodil se v Šanově (dnes součásti Teplic). Začal pracovat ve Vojenském zeměpisném ústavu ve Vídni na zmapování velehorských skupin tyrolských Alp, realizoval mnoho nebezpečných horolezeckých prvovýstupů a stal se vynikajícím alpským topografem. Poté, co mu byla nabídnuta funkce topografa a vedoucího saňových průzkumných cest v Arktidě, se zúčastnil řady arktických výprav, jejichž cílem byl zeměpisný průzkum a mapování a studium přírody. Především o nich, ale i o jeho skvělé malířské kariéře i jeho dalším pohnutém životě se dočtete v této knize.