Magazín / Aktualně  |  Sport, zájmy a koníčky

Česká republika    > > >    vybrat region

Skauting vede děti k samostatnosti, zodpovědnosti a schopnosti poradit si v každé situaci

Skauti mířící k beskydské mohyle na Ivančeně, kde si každoročně připomínají památku kamarádů, kteří byli popraveni na konci 2. světové války.

  • Sport, zájmy a koníčky
  • Jan Smekal
  • 26.10.2024
  • Jan Smekal

Skauting vede děti k samostatnosti, zodpovědnosti a schopnosti poradit si v každé situaci

První výlety a táborové dny strávené bez rodičů či netradiční aktivity jako je sjíždění řeky, slaňování, cestování nebo návštěva velké či zahraniční skautské akce. To všechno nabízí dětem skauting, o který je rok od roku větší a větší zájem. Skauting v dětech posiluje dovednosti, díky kterým se ve světě neztratí.

Skauting představuje celosvětové hnutí, jehož cílem je zlepšovat okolní svět. V jeho středu stojí výchova dětí a mladých lidí a jejich všestranný rozvoj. To může znít příliš vážně, skauting na to jde ale velmi chytře: prostřednictvím her, zážitků a dalších činností přiměřených věku skauting kluky a holky baví a rozvíjí zároveň. Postupně si zvyknou na seberozvoj, naučí se chtít od sebe víc, snaží se být lepší a prospěšní svému okolí. 

Skauting přináší opravdové zážitky s opravdovými kamarády ve světě mimo obrazovky. Jeho základem je pobyt v přírodě, díky které se i obyčejné činnosti stávají dobrodružstvím. Spolu s atraktivním a pestrým programem je to spolehlivý recept, jak klukům a holkám ukázat, že i realita stojí za to,“ uvádí Barbora Trojak, tisková mluvčí organizace Junák – český skaut.

Zájem o skauting mezi dětmi je stále větší a větší. Počet skautek a skautů v Česku přibývá nepřetržitě už 13 let.

Kluci a holky vědí, že ve skautu na ně čeká dobrá parta, dobrodružství v přírodě i široká paleta. Především ve větších městech (nad 50 tisíc obyvatel) může být velký problém najít pro děti volné místo v oddílech, někde jsou pořadníky na několik let dopředu. Záleží ale dost na věku, oddíly často mívají místo pro starší děti (10-12 let) a ne pro ty menší,“ přibližuje Barbora Trojak s tím, že před několika lety v Junáku – českém skautu zavedli novou výchovnou kategorii pro nejmladší děti, tzv. benjamínky. „K těm se můžou přidat kluci a holky už v pěti letech, ale družiny/oddíly benjamínků nefungují všude. Nejčastěji děti začínají chodit do skautu v první nebo druhé třídě.“ 

Skauting přispívá k rozvoji charakteru a touze neustále na sobě pracovat
Kluci a holky věnující se skautingu se schází s družinou nebo oddílem jednou týdně v pravidelný čas, většinou v klubovně nebo jejím okolí. Obsahem schůzek bývají například hry a další aktivity, které směřují k cílenému rozvoji dětí.

Jednou nebo víckrát do měsíce podniká družina, oddíl nebo celé středisko jednodenní či víkendovou výpravu. Častou náplní je výlet do přírody, cílem výprav mohou být také náročnější sportovní aktivity, závody, skautská setkání či pomoc při charitativních akcích, které skauti sami pořádají,“ říká Barbora Trojak.

Zpravidla jednou ročně – v průběhu letních prázdnin – se skauti a skautky vydávají na tábor. Někde jezdí na tábor oddíly samostatně, jinde celá střediska. Obvykle trvá dva až čtyři týdny a odehrává se v přírodě, v tradičních podsadových stanech.

Děti se podílejí na stavbě tábora i na jeho chodu (příprava dřeva, vaření apod.). V odtržení od civilizace rozvíjejí soběstačnost, schopnost obstát a najít své místo v kolektivu. Také si osvojí mnoho praktických dovedností,“ popisuje mluvčí s tím, že program obvykle rámuje velká tematická hra, která nabízí dobrodružství a poskytuje prostor pro rozvoj kreativity. Vodní skauti pak často vyráží na tábor na lodích.

Dětem, ale i dospělým skauting nabízí možnost vyzkoušet si mezi přáteli a podobně naladěnými lidmi mnoho zajímavých aktivit, rozšířit si obzory, poznat a rozvíjet se a zajímat se o své okolí.

Menším dětem přináší dobrodružství jako jsou první výlety a táborové dny strávené bez rodičů, ti starší a dospívající mohou zažít netradiční aktivity jako je sjíždění řeky, slaňování, cestování nebo návštěvu velké či zahraniční skautské akce,“ vyjmenovává Barbora Trojak. 

A co všechno dítě ke skautingu potřebuje? Jedná se především o tábornické vybavení: spacák, karimatka, batoh, bunda, dobré boty, nůž atd. „Kromě tábornického vybavení je třeba si pořídit skautský kroj. Většinu potřebných věcí lze najít i ve specializovaných skautských obchodech, případně v obchodech zaměřených na outdoor. Všechny věci samozřejmě není nutné pořizovat hned, některé lze v oddíle půjčit nebo koupit „za pár korun“ od starších dětí, které už z nich vyrostly,“ poznamenává Barbora Trojak. 

Skauting v dětech posiluje dovednosti, díky kterým se ve světě neztratí. Od těch praktických, jako je přišití knoflíku nebo sekání dřeva, po ty nehmatatelné, jako je týmová spolupráce, komunikace nebo porozumění druhým.

Skauting vede kluky a holky k samostatnosti, zodpovědnosti a schopnosti poradit si v každé situaci. Zároveň staví výchovu na postojích a hodnotách a přispívá k rozvoji charakteru a touze neustále na sobě pracovat. Skauti a skautky se umí postarat o sebe i o ostatní a o svoje okolí se aktivně zajímají,“ zdůrazňuje mluvčí. 

Ve skautu vznikají díky společným zážitkům zdravé a silné přátelské vztahy
Skauting je postavený na fungování v malých týmech – družinách a trochu větších – oddílech. V každém případě se děti pohybují ve skupině lidí, které dobře znají a kteří mají společné zájmy.

Ve skautu vznikají díky společným zážitkům zdravé a silné přátelské vztahy, často na celý život. Ve skautu můžou děti vyzkoušet širokou paletu aktivit a činností. Hry, při kterých si protáhnou svaly nebo vyzkouší pozornost, rukodělné aktivity procvičující jemnou motoriku, zpěv, tanec i divadlo,“ líčí Barbora Trojak.

Skauti jezdí na výpravy a poznávají bližší i vzdálenější kraje, zkouší různé sporty a technické vychytávky, zapojují fantazii, poznávají historii a přírodu, pomáhají v okolí. Skaut přináší každému možnost najít oblast, ve které vyniká, a rozvíjet se v ní.

Poplatky za činnost se pak liší v jednotlivých městech i mezi konkrétními oddíly, určuje si je totiž každé středisko. Záleží vždy na aktivitách, které jsou z nich hrazeny. Roční členský příspěvek se pohybuje obvykle okolo 400 až 1 000 Kč a většinou zahrnuje registraci i prostředky na zabezpečení fungování oddílu.

S registrací mají děti nárok na časopis zdarma pro svou věkovou kategorii. Náklady na výpravy bývají přibližně od 100 Kč za jednodenní výpravu (jízdné, vstupné atd.) a cca 300–400 Kč u vícedenní akce (ubytování, doprava a strava, případné vstupy). Cena tábora se pohybuje v rozmezí 2 000–3 000 Kč za dvoutýdenní tábor. Skautský kroj stojí přibližně 600–700 Kč,“ vypočítává Barbora Trojak.