Ukázka z publikace Kosmo knedlíci od Craiga Thompsona.
V autobiografickém komiksu Pod dekou je scéna, kde autor Craig Thompson spálí svoje dětské kresby. Přestože většina obrázků skončila v zapáleném sudu, dochovaly se třeba vize vesmírných lodí a motorek, které kreslil v roce 1983 pod vlivem filmové série Star Wars. Tento pocit úžasu a dětské okouzlení velkým vesmírným dobrodružstvím chtěl zprostředkovat čtenářům v rozsáhlém komiksu Kosmo knedlíci, který nyní vychází česky v překladu Richarda Podaného.
V příběhu dívky Violet, která se vydává zachránit svého otce, odkazuje nejen ke Star Wars, ale i k jejich parodii Spaceballs, k animovaným seriálům nebo ke knižní sérii Stopařův průvodce Galaxií.
„Chtěl jsem, aby komiks Kosmo knedlíci působil jako film od Pixaru - aby byl zábavný a atraktivní pro děti a zároveň si ho užili i moji dospělí čtenáři,“ říkal Thompson o komiksu při vydání v roce 2015. Zároveň do příběhu zapracoval témata společenských rozdílů nebo znečišťování planety, obě přitom dnes rezonují ještě silněji než v době vydání – díky těmto momentům je komiks velkolepým dobrodružstvím z budoucnosti, která v lecčem připomíná naši současnost.
Kosmo knedlíci (původní název Space Dumplins odkazuje k jedné pasáži v románu Bílá velryba) mají 320 stran a vyžádali si dva roky intenzivní práce podle toho, jak Thompsonovi dovolily zdravotní problémy s rukou, na které se projevilo, že jeho předchozí dva slavné komiksy Pod dekou a Habíbí čítají dohromady téměř 1300 stran. Základní linka vznikala digitálně na tabletu, následně Thompson stránky vytiskl a finální obtahování prováděl tuší a kaligrafickým štětcem. Komiks pak barvil slavný kolorista Dave Stewart, devětkrát oceněný Cenou Willa Eisnera.
Česká verze je zřejmě nejvěrnější lokalizací na světě – bylo nutné retušovat a ručně upravit přibližně 350 zvukových efektů nebo nápisů mimo bubliny. Thompson svět Kosmo knedlíků prohlubuje spoustou informačních panelů, nápisů na monitorech, na obalech od potravin nebo na oblečení, například otec hlavní hrdinky má na paži tetování, které má svůj význam a které bylo nutné překreslit všude, kde se objevuje. Komiks převedl do češtiny oceňovaný překladatel Richard Podaný a na vydání od Nakladatelství Paseka se graficky podílel i maďarský kaligraf a typograf Roland Hüse.
České vydání je oslavou Thompsonovy dvacetileté kariéry, která započala v roce 1999 melancholickou pohádkou Good-Bye, Chunky Rice o přátelství myši a želvy. Dnes patří Thompson k celosvětově nejznámějším autorům komiksů, vydání Kosmo knedlíků v roce 2015 doprovázelo americké a evropské turné – v Evropě navštívil 22 měst během 45 dnů. České vydání komiksu Pod dekou (2005, BBart) patří k zásadním momentům domácí scény, otevřelo komiksu cestu do médií a k širšímu publiku. Česky vyšel také jeho orientální opus Habíbí (2012, BBart). Thompson je několikanásobným držitelem cen Harvey, Eisner a Ignatz, přidal k nim i nominaci na Grammy za obal desky Friend and Foe od portlandské kapely Menomena.
Anotace: Pro Violet je rodina tím nejdůležitějším v celé galaxii. Když se její táta ztratí během nebezpečného úkolu, vydává se ho hledat v doprovodu nových kamarádů: Elliot je úzkostlivé kuře s darem předtuchy, přátelský Zacheus je posledním zástupcem svého druhu. Violet pozná, že vesmír je úžasný a pestrobarevný, ale má i svoje mouchy. Nebo přímo velryby, které vám můžou sníst školu. Úchvatně nakreslený komiks Kosmo knedlíci, jehož název odráží autorovu obrazotvornost, je velkolepým dobrodružstvím z budoucnosti, která v lecčem připomíná naši současnost. Je plný rozmanitých ras a originálních vesmírných lodí, ale tím hlavním je humorný a dojemný příběh překračující hranice žánrů i věkových skupin.
Craig Thompson
Kosmo knedlíci
Přeložil Richard Podaný
320 stran, flexovazba, 549 korun