Magazín / Aktualně  |  Střední školy

Česká republika    > > >    vybrat region

Přijímací řízení na SŠ: školy praskají ve švech. Druhé kolo vypíše minimum škol

Ilustrační foto.

  • Střední školy
  • Petra Ďurčíková
  • 14.3.2023
  • Envato Elements

Přijímací řízení na SŠ: školy praskají ve švech. Druhé kolo vypíše minimum škol

Na střední školy míří jeden z nejsilnějších ročníků posledních let. Základní školy letos opustí o 107 tisíc deváťáků. Tisíce dětí se na vysněnou školu letos nedostanou.

Po podání přihlášek do prvního kola přijímacího řízení je jasné, že školy nebudou moci přijmout zdaleka všechny uchazeče. Jedna z největších středních odborných škol v Česku musí odmítnout přes 620 uchazečů. Druhé kolo vypisovat, podobně asi jako většina zejména pražských škol, nebude. „V rámci prvního kola přijímacího řízení pro školní rok 2023/2024 můžeme do všech našich 37 učebních a maturitních oborů vzdělání přijmout celkem 583 uchazečů. V prvním kole přijímacího řízení bylo naší škole doručeno celkem 1 211 přihlášek ke studiu. Prakticky ve všech oborech máme více přihlášek, než kolik můžeme přijmout uchazečů, v některých oborech je těch přihlášek i několikanásobně více. Letos budeme muset vydat rozhodnutí o nepřijetí pro více než 620 uchazečů o studium,“ řekl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Už dávno neplatí, že „učňák“ je jistota pro ty, kteří neuspěli v prvním kole. Střední odborné školy hlásí výrazný převis uchazečů, než kolik jim kapacita školy dovolí přijmout. „U maturitních oborů jsme zaznamenali největší zájem o obor Ekonomika a podnikání se zaměřením na Management ve sportu. Do tohoto oboru můžeme přijmout maximálně 90 uchazečů, ale v prvním kole přijímacího řízení se nám sešlo 209 přihlášek. Na studijní maturitní obor Zahradnictví, kam můžeme přijmout maximálně 20 uchazečů, nám dorazil dvojnásobek přihlášek. Z učebních oborů je pak největší zájem o obor Truhlář, kam můžeme přijmout maximálně 45 uchazečů, přihlášek dorazilo 153. Na učební obor Instalatér s kapacitou maximálně 45 uchazečů se nám sešlo 110 přihlášek. Na učební obor Zahradník můžeme přijmout maximálně 30 žáků, přihlásil se ale trojnásobek uchazečů. Pozoruhodný je také obor Kamnář, o který byl v minulých letech minimální zájem, letos se přihlásilo 13 uchazečů, přijmout můžeme jen tři. Stejně obtížná je pro uchazeče i situace u oborů nástavbového studia určeného pro absolventy učebních oborů, kteří si chtějí doplnit maturitní zkoušku. Například na nástavbový studijní obor Podnikání můžeme přijmout maximálně 20 uchazečů, v prvním kole přijímacího řízení se nám sešlo 88 přihlášek,“ uvedl Miloslav Janeček.

Kapacitní problémy hlásí zejména pražské školy. Většina z nich druhé kolo nevypíše. „Vzhledem ke zkušenostem z minulého roku, současnému rekordnímu počtu absolventů základních škol a poptávce po středních odborných školách je téměř jisté, že další kolo přijímacího řízení vyhlašovat nebudeme. Co se týká středních škol v rámci regionálního školství na území Prahy, je situace téměř na všech středních školách velmi obdobná - významný převis přihlášek vůči počtu přijímaných uchazečů. Podíl na tom má nejen demograficky rekordní počet absolventů základních škol v tomto roce, ale také skutečnost, že nemalá část žáků ze Středočeského kraje má zájem navštěvovat střední školy v hlavním městě,“ vysvětlil Miloslav Janeček.

Řada uchazečů bude muset slevit ze svých požadavků nebo se vzdát vysněného oboru. „Rada je jediná, hledat zbylá volná místa na středních školách, a to třeba i ve větší dojezdové vzdálenosti nebo i za cenu akceptace jiného oboru vzdělání, než který si uchazeč původně vybral. Pomoci mohou také školské odbory jednotlivých krajských úřadů, které mají přehled o volných místech a kapacitách na středních školách ve svém regionu,“ poradil Miloslav Janeček.