Důvodů, proč se stát servisním technikem domácích spotřebičů, je několik. Kromě vysoké poptávky po servisních technicích a široké škále kariérních možností je to také možnost spolupracovat po škole s předními výrobci.
Žáci základních škol letos podávali přihlášky na střední školy do 20. února. Přihlášky do druhého kola přijímacího řízení bude možné podávat do 24. května a stejně jako loni, kdy byl silný ročník, očekává se i letos velký zájem i v 2. kole. Úspěšní absolventi pak po tříletém a někteří po čtyřletém období zamíří na pracovní trh. Ten se v Česku dlouhodobě potýká s nedostatkem opravářů elektrospotřebičů.
Velké společnosti vyrábějící elektrospotřebiče se proto spojily se středními školami z různých koutů České republiky v projektu s názvem Naučíme vás to opravit, aby přesvědčily žáky devátých tříd pro přihlášku na středoškolské technické obory.
„Před pěti lety jsme odstartovali projekt, ve kterém spolupracují vybrané školy a partneři z řad výrobců domácích spotřebičů se studenty a zájemci o studium. Kombinace teoretických znalostí a praktických zkušeností, které si žáci ze studia odnesou, je vysoce ceněna zaměstnavateli v mnoha odvětvích a profesích. Spotřebičů přibývá v domácnostech i firmách, proto má tohle řemeslo velkou budoucnost,“ říká Radek Hacaperka, autor projektu a generální ředitel APPLiA CZ, který dále uvádí hlavní důvody, proč jít na elektro obory.
- Stálá poptávka po servisních technicích
V každé české domácnosti je hned několik spotřebičů, které mohou jednou za čas vyžadovat opravu. Často může být na vině i špatná údržba, což je ale snadno řešitelná závada, kterou technik vyřeší na místě a spotřebič pak bez problémů slouží několik dalších let. „Žáky připravujeme na servis a opravy nejen běžných, ale i sofistikovaných zařízení. Žáci pracují na dílnách s moderními spotřebiči, které jim dodávají přímo výrobci. Mají tak možnost si vyzkoušet diagnostiku, rozborku i sborku spotřebiče a během praxe v servisech si své znalosti ověřit,“ říká Radek Hacaperka.
- Široká škála karierních možností
Kvalifikovaní servisní pracovníci mají mnoho kariérních možností. Od práce pro výrobce elektrospotřebičů, přes hotely nebo restaurační zařízení až po možnost stát se OSVČ. Spolupráce studentů a výrobců elektrozařízení probíhá na zapojených školách již během studia. „Jedním z benefitů tohoto povolání, které žáci i servisní technici nejčastěji uvádějí, je rozmanitost. Většina z nich si nedokáže představit jednotvárnou práci v kanceláři a vítají možnost si sami organizovat pracovní dobu,“ uvádí Hacaperka.
- Obnovitelnost je podporovaná evropskou legislativou
Dlouhodobé cíle EU a její směřování k cirkulární ekonomice nahrává budoucím servisním technikům elektrospotřebičů, kteří jsou žádanou a nedostatkovou profesí. Pravidla Evropské unie stanovují povinnosti výrobců zajistit držení zásob náhradních dílů po dobu až deseti let. Výrobci musí ke spotřebičům přibalit schéma oprav a nové spotřebiče navíc budou muset být vyrobeny tak, aby bylo možné prodávané zboží rozmontovat a znovu smontovat pomocí běžných nástrojů.
- Rozmanitá a kreativní práce s reálným výsledkem
„Technici jsou stále v pohybu a na servisních výjezdech poznávají nové lidi. Servisní pracovníci jsou navíc pro své odborné znalosti u lidí často respektováni. Člověk rád vidí zkušeného technika, když se mu doma něco rozbije,“ dodává Hacaperka.
Partnerské školy projektu najdou zájemci v Praze, Hluboké nad Vltavou, Chomutově, Ostravě, Plzni, Třebíči a Kroměříži. Každá střední či odborná škola má vlastní učební nebo studijní obor, ze kterého vzejdou servisní technici pro domácí spotřebiče. Více informací se dozví zájemci na webových stránkách.