V Česku chybí odborníci z oblasti IT. V České republice je zaměstnaných více než 316 000 IT specialistů, zapotřebí je jich ale až o 30 000 víc. Zájem o studium oboru na vysoké škole přitom roste – v roce 2022 studovalo informační a komunikační technologie (ICT) téměř 24 000 studentů. Počet studentů je vyšší než za posledních 5 let. Nedostatek pracovníků je především u oboru kybernetické bezpečnosti.
Z průzkumu zaměřeného na proměnu trendů mezi uchazeči o práci a zaměstnanci ve startupech a inovativních firmách, který zpracoval kariérní portál Startup Jobs, vyplývá, že kandidáti nejčastěji pracují v oboru IT a vývoje. V roce 2023 si hledalo práci nebo pracovalo v oboru vývoje a IT přes 43 % respondentů. I na nejrůznějších pracovních portálech zaměstnavatelé inzerovali více než 350 000 pracovních pozic – více než 41 000 z těchto pozic byla zaměřena na segment ICT. Zájem stoupá i o studium oboru na českých vysokých školách.
Zájem roste, pracovníci však chybí
Proč tedy „ajťáci“ v Česku chybí? Důvodů může být několik. Například 7 600 studentů pochází ze zahraničí a po ukončení studií nemusí zůstat v ČR. Někteří IT specialisté zase chtějí vyšší finanční ohodnocení, jiným nevyhovují nabízené pracovní podmínky. Problémy se mohou týkat i juniornějších pracovníků, kteří teprve potřebují kýžené zkušenosti nasbírat.
„Nabírat IT odborníky ze zahraničí může být pro české společnosti určitě zajímavé – v mnoha případech je to dokonce běžná praxe. Někdy je na českém trhu práce obtížné najít odborníky s určitými specifickými dovednostmi nebo zkušenostmi. Proto je občas nutné hledat talenty mimo české hranice. Nicméně platí, že to není pouze jednosměrný proces – české IT odborníky mohou zase zaujmout zahraniční společnosti. Je to důsledek globalizace trhu práce, vzájemného přesunu talentu a know-how napříč hranicemi,“ vysvětluje HR manažerka Barbora Culková ze společnosti IXTENT s.r.o, a dodává: „Zaměstnáváme přes 35 IT specialistů se zaměřením na oblast konzultací, vývoje v jazycích Java a .NET, systémové administrace a IT podpory. Největší zájem zaznamenáváme o juniorské programátorské pozice a obecně juniorské pozice. Naopak nejtěžší je obsadit pozice, které vyžadují specifickou znalost IT technologií, jako například znalost systémů pro správu dokumentů.“
Lákavý plat či 100 % home office
Podle průzkumu Freelo IT specialisté požadují především to, aby mohli pracovat flexibilně, stěžejní je pro ně i vyšší mzda. Nejvíce peněz očekávají seniorní TypeScript programátoři.
Problém má při hledání IT specialistů skoro 80 % firem. Firmy proto stále více využívají služby externích personálních agentur. Na co ale nalákat potencionální zaměstnance? „Ve své práci se poměrně často setkáváme s tím, že najít vhodného kandidáta se českým firmám zdá opravdu velmi náročné. Vždy je ale potřeba posoudit, jak přistupují k náboru. Při auditech leckdy zjistíme, že náborové inzeráty nejsou dobře formulované, velmi často lákají na benefity a pak se firmy diví, že jejich zaměstnanci odcházejí ‚za lepším‘ – lepším platem, větším množstvím benefitů. I když zrovna v oblasti IT je tohle více než běžné, je to zároveň ten největší problém,“ říká Lucie Spáčilová, výkonná ředitelka agentury Performia, a dodává: „Pomocí nejrůznějších nástrojů pomáháme firmám zjednodušit komplexní proces najímání zaměstnanců a zvýšit jejich úspěšnost. Pokud chceme dobré IT pracovníky, musíme se u nich dívat na předchozí výsledky, a kromě odpovídající mzdy jim ukazovat spíše možnost být součástí zajímavých projektů, možnost seberealizace i práce se zkušenými mentory. Může to znít bláhově, ale čím méně budeme ukazovat benefity a čím více účel, smysl toho, co firma dělá, tím více budeme mít loajálních kolegů, kteří jen tak neodejdou za lepším.“