Zlatý sál státního zámku Telč.
Kraj Vysočina
Návštěvnickou sezónu na státních památkách v Kraji Vysočina zahájil začátkem ledna zámek v Telči. Na Zelený čtvrtek 28. března se k němu přidají zbývající památky a v každodenním provozu zůstanou po celé velikonoční svátky. Následně přejdou na pravidelný sezonní návštěvnický režim, který potrvá do neděle 3. listopadu. Návštěvníci se mohou těšit na zpřístupnění nových prostor i řadu kulturních akcí a speciálních prohlídek. Vrcholem sezony bude Hradozámecká noc v sobotu 24. srpna, do níž se zapojí všechny státní památky na Vysočině.
Zájem návštěvníků o státní památky v Kraji Vysočina postupně roste. V loňském roce na ně zamířilo téměř 126 tisíc návštěvníků, což je o 34 procent více než v roce 2022. Největší zájem byl o nové prohlídkové trasy zámku Telč, které navštívilo o téměř 30 tisíc lidí více než v předchozím roce. Zimní prohlídkovou trasu „Zámecké muzeum“ vidělo od začátku letošního roku do poloviny března bezmála 1500 lidí.
Se začátkem sezony se na některých památkách ve správě NPÚ zvýší základní vstupné. V Kraji Vysočina se zdražení dotkne pouze hlavní návštěvnické trasy zámku Telč, který je mimořádnou renesanční památkou zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO. „Vstupné navýšíme o 20 korun. Na ostatních památkách zůstávají ceny stejné jako v předchozích dvou letech. Systém slev zůstává také beze změny. Senioři, mládež do 24 let a držitelé průkazu ZTP a ZTP/P tak zaplatí 80 % z plného vstupného a děti od 6 do 17 let pouze 30 %. Děti do 6 let mají nadále vstup zdarma“, informoval ředitel územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích Petr Pavelec.
Zaměstnanci zámku Jaroměřice nad Rokytnou mají před zahájením sezony napilno. Stále zde probíhá úklid v depozitářích a kontrola mobiliárních předmětů po rozsáhlé rekonstrukci elektroinstalace a nových zabezpečovacích systémů za více než 24 mil. Kč. „Na objektu je nově nainstalováno 400 čidel požáru. Od začátku roku do konce února funkčnost požárního systému prověřilo už pět nácviků, kterých se účastnil Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina a jednotky sborů dobrovolných hasičů z Moravských Budějovic a z Jaroměřic nad Rokytnou“, řekl kastelán Petr Radim. Kromě toho na zámek zavítali filmaři. Na začátku února se zde 5 dní natáčel seriál České televize „Dcera národa“, počátkem března pohádka Šípková Růženka v německé produkci. Filmařskou tradici na jaroměřickém zámku připomene od začátku dubna panelová výstava v nových prostorách návštěvnického zázemí. „Seznam filmů od roku 1990 do dnešního dne je na čísle 103, v zámku se natočilo 19 snímků. Návštěvníkům představíme, které filmy se zde natáčely a na kterých jsme se podíleli zapůjčením mobiliáře pro dotvoření interiérů v jiných lokacích“, upřesnil kastelán Petr.
Na hradě Lipnice bude druhým rokem pokračovat výměna šindelové krytiny hrazená z dotace ve výši 8 mil. Kč. Návštěvníci se mohou těšit na noční hrané prohlídky s Jaroslavem Haškem. V dubnu na hradě proběhne workshop zaměřený na souboje v plné středověké zbroji. „Milovníci rytířských klání ocení možnost pozorovat nácvik soubojů během volné prohlídky hradu. Pro rodiny s dětmi je připravena interaktivní výstava rytířských cností. Navíc během prohlídky mohou nejmenší návštěvníci získat hradního bobříka“, vyjmenoval chystané aktivity kastelán Marek Hanzlík. Pod správu hradu Lipnice spadá i kostel svatého Víta v Zahrádce. V rámci Mezinárodního dne památek tu v sobotu 20. dubna proběhnou komentované prohlídky s kastelánem Markem Hanzlíkem.
Správa zámku v Náměšti nad Oslavou se bude v letošním roce soustředit zejména na zvelebování zámeckého parku, který čeká nová výsadba a odborné ošetření dřevin. Restaurování se dočká i socha boha Neptuna, která v minulosti zdobila kruhovou kašnu v severovýchodní části parku. „Po dokončení restaurování bude socha prezentována v interiérech zámku. Po opravení kašny se do parku případně jednou vrátí její kopie“, doplnil kastelán Marek Buš. Větší stavební akce náměšťský zámek letos nečekají. Žádost o přidělení finanční dotace ve výši 12, 48 mil. Kč na statické zajištění zdí pod Francouzkou zahradou a na opravu krovu věže čeká na schválení.
I v letošním roce bude náměšťský zámek hostit tradiční hudební festivaly – v červnu Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae a na přelomu července a srpna multižánrový kulturní festival Folkové prázdniny. Zámecké interiéry oživí 17. a 18. srpna večerní prohlídky s názvem Tři mušketýři po dvaceti letech.
Návštěvnická sezóna na zámku Telč běží už od začátku ledna, kdy byly zájemcům o zimní prohlídky zpřístupněny expozice Zámeckého muzea a expozice Poklady za oponou v prostorách bývalého zámeckého pivovaru. Od čtvrtka 28. března se nabídka rozšíří o prohlídky renesančních interiérů a podzemí. Během Velikonoc interiéry zkrášlí velikonoční a květinová výzdoba.
„V posledních třech letech jsme do obnovy telčského zámku investovali 241,5 milionu korun, proto pro letošní rok plánujeme pouze malé stavební opravy v místech, které nebyly zahrnuty do projektu IROP Státní zámek Telč – Růže Vysočiny“, sdělil kastelán Bohumil Norek. V plánu je částečná revitalizace zámeckého parku a výměna oken na druhé prohlídkové trase v bytě posledního majitele v severním křídle.
Návštěvníci se mohou v průběhu sezony těšit na řadu kulturních akcí. Kromě tradičního hudebního a divadelního festivalu Prázdniny v Telči, který proběhne ve dnech 26. 7. až 11. 8., bude zámecké nádvoří hostit divadelní představení Bílá paní na vdávání nebo Strašidlo cantervillské. Natáčet se tu bude i populární talk show 7 pádů Honzy Dědka. Rodiče s menšími dětmi ocení prohlídky s Bílou paní, které správa zámku připravila ve spolupráci s Divadlem Kufr na 13., 14., 20. a 21. července.
Projekt Po stopách šlechtických rodů si pro rok 2024 zvolil téma Habsburkové – domovem i v Českých zemích. Na Vysočině se do něj zapojí zámek v Náměšti nad Oslavou konceptem "Habsburské stopy na Náměšti“. Podle kastelána Marka Buše výstava a tematicky zaměřené prohlídky připomenou všechny významnější okamžiky, kdy se historie habsburského domu protnula s náměšťským zámkem. „Připomeneme návštěvu následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este krátce před sarajevským atentátem i postavu jednoho z nejvýznamnějších majitelů Náměště, konferenčního ministra císařovny Marie Terezie a jejího přítele, Bedřicha Viléma Haugwitze, který provedl celou řadu tereziánských reforem“, dodal kastelán Buš.