Magazín / Aktualně  |  Střední školy

Česká republika    > > >    vybrat region

Jírovcovka hostila celostátní finále 73. ročníku Matematické olympiády. Vítězové si odnesli třicet tisíc korun

Nejúspěšnější řešitelé matematické olympiády.

  • Střední školy
  • Pavel Kavřík
  • 21.3.2024
  • Pavel Kavřík

Jírovcovka hostila celostátní finále 73. ročníku Matematické olympiády. Vítězové si odnesli třicet tisíc korun

Pět desítek nejlepší matematiků z řad středoškoláků se začátkem týdne utkalo na půdě českobudějovického Gymnázia Jírovcova v  ústředním kole Matematické olympiády (MO) nejvyšší kategorie A. První tři medailisté získali od Skupiny ČEZ dohromady 30 tisíc korun.

„Přestože je nejvyšší kategorie A určena především žákům posledních dvou ročníků středních škol, využilo možnosti utkat se o postup do mezinárodních soutěží až překvapivě mnoho mladších soutěžících. A mnozí skutečně uspěli. Pět z nich se umístilo dokonce v první desítce nejlepších, které čeká příprava na další mezinárodní soutěže Matematické olympiády,“ uvedl předseda jihočeské komise MO, hlavní organizátor ústředního finále MO 2024 kategorie A a učitel matematiky na Gymnáziu Jírovcova Radek Trča.

Studenti se do ústředního kola museli probojovat přes domácí, školní a krajská kola MO. Vítězi ústředního kola se stali studenti tří pražských gymnázií. Prvním místo obsadil David Hromádka z Gymnázia Nad Alejí. O druhé a třetí místo se pak se shodným počtem bodů podělili Mikuláš Jandík z Gymnázia Christiana Dopplera a Tereza Černá z Gymnázia Litoměřická. Nikdo z Jihočechů se do první desítky nevešel.

„Příprava a celá organizace ústředního kola Matematické olympiády byla pro školu, jak finančně, tak organizačně, velmi náročná. Na druhé straně je to pro nás pocta zvyšující skvělý kredit školy,“ poznamenal ředitel Gymnázia Jírovcova Pavel Kavřík. Za 73 let trvání MO se na jihu Čech uskutečnilo její finále na jihu Čech pouze třikrát, naposled před šestnácti lety. A tehdy také v „Jírovcovce“.

Podporovatelem celostátního kola je Skupina ČEZ. „Jsme velice rádi, že se studentům v oblasti matematiky daří a snažíme se podporovat jejich zájem. Tito studenti mají předpoklady ke studiu technických oborů, jejichž absolventy Skupina ČEZ ráda uvítá v řadách svých zaměstnanců,“ konstatovala specialistka náboru Skupiny ČEZ Romana Balounová. Ta také předala trojici „medailistů“ finanční dary. Každému z nich šek v hodnotě 10 tisíc korun. Skupina ČEZ podporuje Jednotu českých matematiků a fyziků a její soutěže dlouhodobě.

Slavnostní vyhlášení s dvoudenní soutěže se uskutečnilo ve středu 20. března v obřadní síni českobudějovické radnice na Náměstí Přemysla Otakara II. Ještě tentýž den odstartovala v Gymnáziu Jírovcova rovněž dvoudenní soutěž v kategorii programátorské. O posty nejvyšší se v tomto případě utká třicítka nejlepších tuzemských řešitelů. Vyhlášení výsledků kategorie P čeká účastníky na stejném místě v pátek 22. března.

Mezinárodní matematická olympiáda

Matematická olympiáda je nejstarší předmětovou soutěží pro žáky základních a středních škol. Každým rokem ji vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy společně s Jednotou českých matematiků a fyziků a Matematickým ústavem Akademie věd České republiky. Od roku 1986 je součástí Matematické olympiády také kategorie P (programování), která se zaměřuje na problematiku navrhování, co nejefektivnějších algoritmů pro řešení předložených problémů. Hlavní událostí každého ročníku je celostátní kolo nejvyšší matematické a programovací kategorie. Z vítězů celostátního kola kategorie A se každoročně vybírá šestičlenné družstvo ČR pro Mezinárodní matematickou olympiádu (IMO). Vítězové celostátního kola kategorie P se účastní Mezinárodního olympiády v informatice (IOI). Ta se odehraje letos v září v egyptské Alexandrii.

Mezinárodní matematická olympiáda (IMO) je mistrovství světa v matematické soutěži pro studenty středních škol a koná se každoročně v jiné zemi. První IMO se konala v roce 1959 v Rumunsku, zúčastnilo se jí 7 zemí. Postupně se rozšířila do více než 100 zemí z 5 kontinentů. Šestičlenné reprezentační družstvo se vybírá z nejlepších řešitelů ústředního kola kategorie A

Specialisté ČEZ se středními školami spolupracují dlouhodobě. Jde například o studijní obory zaměřené na energetiku, praxe a exkurze, besedy s významnými osobnostmi energetiky, odborné přednášky, stáže, Jadernou maturitu, Energetickou maturitu, Distribuční maturitu, ESCO maturitu pro středoškoláky či ESCO trainee program pro absolventy vysokých škol, možnost zařazení do stipendijních programů, spolupráci na diplomových nebo odborných pracích, soutěže a další aktivity.