Magazín / Aktualně  |  Jesle a mateřské školy

okres Praha a okolí    > > >    změnit region

Prosím, myslete na přírodu. Děti svými obrázky oslovily prezidenta, poslance, senátory, vládu, soudce, velké firmy i nadace

Šárka Podoláková (5 let), Mateřská škola Pohádka, Kutná Hora.

  • Jesle a mateřské školy
  • -red-
  • 22.4.2024
  • Šárka Podoláková

Prosím, myslete na přírodu. Děti svými obrázky oslovily prezidenta, poslance, senátory, vládu, soudce, velké firmy i nadace

Více než pět stovek osobností, které rozhodují o budoucnosti České republiky, oslovily v souvislosti s dnešním Dnem Země děti z několika mateřských a základních škol. Namalovaly pro ně obrázky s motivy přírody nebo zničeného životního prostředí a adresovaly jim tak prosbu: Prosím, myslete na přírodu.

„Jak vidíme téměř všude kolem sebe, s naší planetou to nevypadá vůbec dobře. Pokles biologické rozmanitosti se nedaří zastavit, koncentrace CO2 v atmosféře rostou, letošní rekordní teploty odpovídají modelům, které měly nastat až za několik desetiletí. Ve vodě, vzduchu i půdě se objevují stále další škodliviny a mikroplasty,“ vysvětluje Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, proč společně s dětmi z mateřských a základních škol oslovili klíčové osobnosti české společnosti.

„Dnes rozhodujeme o tom, jak bude vypadat svět, ve kterém bude žít příští generace. Proto děti z mateřských a základních škol oslovily osobnosti, které svými dnešními rozhodnutími určují, jestli budou mít radostný a šťastný život nebo se budou muset trápit s problémy, na které jim nyní zadělávají rozhodnutí bez dostatečného ohledu na životní prostředí a přírodu,“ doplnil Dalibor Dostál. Česká republika v ochraně přírody a životního prostředí stále zaostává za vyspělejšími zeměmi a těmto tématům se v tuzemsku věnuje menší pozornost než ve státech na západ od našich hranic.

Obrázky děti nakreslily pro prezidenta, členy vlády, poslance, senátory, členy Ústavního soudu, stovku největších českých firem a pro největší nadace. „Věřím, že upřímná a naléhavá výzva, kterou děti adresovaly významným osobnostem, vezme všechny za srdce a budou na přírodu a životní prostředí myslet nejenom dnes, ale při všech svých následujících rozhodnutích. Závisí na tom budoucnost našich dětí, budoucnost naší země i budoucnost naši planety,“ zmínil Dalibor Dostál.

Do tvorby obrázků se zapojily děti z Mateřské školy Kostička v Milovicích, Základní školy Juventa v Milovicích, Mateřské školy Pohádka v Kutné Hoře, Mateřské školy 17. listopadu – Sedmikráska v Kutné Hoře, Základní školy ve Velkých Přílepech, Základní školy Sázavská v Praze, Mateřské škola Jingle Bells v Praze, Mateřské škola Vestec a děti přátel a příznivců České krajiny, včetně Alenky Pálové, která nakreslila hned několik obrázků.

„Všem dětem, učitelům i ředitelům vzdělávacích zařízení bych chtěl velmi poděkovat za nadšení a zájem se na projektu podílet. I když jsme je oslovili velmi pozdě, nikdo spolupráci neodmítl. Bylo vidět, že všem záleží na tom, aby se přírodě a životnímu prostředí věnovala větší pozornost,“ ocenil Dalibor Dostál a navázal: „Všechny obrázky byly krásné, některé se dokonce vyrovnaly profesionálním ilustrátorům a bylo nám líto je dát do obálky a poslat. Nejraději bychom si je vystavili.“

Obrázky z různých míst České republiky ukázaly jednu zajímavou věc. Jak milovické děti berou zubry, divoké koně a pratury jako běžnou součást přírody ve svém okolí. „Kromě zajíců, jelenů, lišek nebo kosů děti z Milovic stejně často kreslily zubry, divoké koně a pratury. Mnohé z nich se narodily v době, kdy již velcí kopytníci obývali rezervaci na okraji města, a tak jsou pro ně tato zvířata stejně přirozenou součástí přírody, jako motýli nebo mravenci,“ poznamenal Dalibor Dostál.

Na podporu projektů ochrany přírody může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz.

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Benetheo, Nadace Qminers, Accace, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.