Magazín / Aktualně  |  Aktuálně

okres Strakonice a okolí    > > >    změnit region

Týden čtení dětem pozve děti i dospělé po celé republice  ke společnému čtení

Týden čtení dětem pozve děti i dospělé po celé republice ke společnému čtení.

  • Aktuálně
  • Michaela Fialová Rozšafná
  • 15.5.2024
  • Michaela Fialová Rozšafná

Týden čtení dětem pozve děti i dospělé po celé republice ke společnému čtení

Slavnostní zahájení čtrnáctého ročníku Týdne čtení dětem v ČR, který pořádá Celé Česko čte dětem, se letos odehraje v Brně, v Divadle Bolka Polívky, a to již 31. května. Následně se díky zapojeným institucím uskuteční v městech a obcích po celé zemi. Bude se číst, vyprávět, tvořit, zpívat, hrát a sdílet radost ze společného čtení.

Pozvání na slavnostní inauguraci přijali herec Bolek Polívka a spisovatel Michal Viewegh. O hudební vystoupení se postará známý zpěvák Xindl X. Součástí programu bude také oblíbené scénické čtení LiStOVáNí. Programem provede diváky moderátor Honza Adámek.

„Čtení knih je možností, jak prožívat spoustu dalších životů. Když vstoupím do příběhu, rázem se stávám někým jiným. Můžu být klukem, který chodí do první třídy, nebo třeba psem či kočkou. Dostanu se do pouště mezi surikaty, do vesmíru, a klidně i do jiného století. Proto tak ráda píšu knihy a proto tak ráda čtu dětem na besedách,” říká jedna z nejčtenějších českých spisovatelek pro děti a mládež Ivona Březinová.

Týden čtení dětem je každoročním vrcholem celonárodní osvětové kampaně Celé Česko čte dětem, která byla založena před 18 lety. Do Týdne čtení dětem se mohou od května registrovat školy, školky, knihovny a další organizace.

Světoznámý český neurolog a vysokoškolský pedagog Martin Jan Stránský ve svém Otevřeném dopise vládě, Ministerstvu školství a České pediatrické společnosti s názvem: Jak nástup digitální technologie negativně ovlivňuje mysl a budoucnost našich dětí uvádí: „Hlavním viníkem současného stavu není technologie nebo uživatel, ale ten, kdo ji umožňuje. Je čas klást otázku: Kde jsou v tom všem rodiče? Dnešní rodiče zcela rezignovali na svůj hlavní životní úkol vychovávat a věnovat se svým dětem.” V jednom ze svých rozhlasových rozhovorů dodává: „Když děti narazí na jakýkoliv problém, jsou zvyklé zmáčknout knoflíček, který se jmenuje DELETE, a problém vymažou. A pak jdou do světa a narazí na tvrdou realitu, a realita nemá knoflíček DELETE.“


Celé Česko čte dětem

Celé Česko čte dětem je nezisková organizace a celostátní osvětová kampaň, jejímž hlavním posláním je šířit myšlenku o zásadním vlivu předčítání dětem na jejich emoční vývoj. Mezi jejich nejznámější projekty patří kromě Týdnů čtení dětem také Babička a dědeček do školky, Čtení dětem v nemocnicích, Moje první kniha a další. Celé Česko čte dětem se na konci roku 2017 stalo Neziskovkou roku 2017 ve své kategorii. V roce 2020 spatřila světlo světa dnes veleúspěšná písnička s názvem Budu jejich ochráncem, kterou nazpívali nejznámější čeští interpreti, Richard Krajčo, Mirai Navrátil, David Stypka, Štěpán Kozub a další. Dle nejnovějších průzkumů Národní knihovny ČR, publikovaných na začátku roku 2024, je Celé Česko čte dětem nejznámější čtenářskou kampaní v ČR.