Magazín / Aktualně  |  Střední školy

okres Praha a okolí    > > >    změnit region

Zlínský kraj pošle školám na příspěvky pro žáky řemeslných oborů 1,9 milionu korun

Ilustrační foto.

  • Střední školy
  • Jan Vandík
  • 3.6.2024
  • Pixabay

Zlínský kraj pošle školám na příspěvky pro žáky řemeslných oborů 1,9 milionu korun

Zlínský kraj

I v letošním školním roce pokračuje Zlínský kraj v osvědčeném systému podpory výuky řemesel na středních školách v regionu. Aktuálně rozdělí 1,908 milionu korun mezi šestnáct škol, jejichž je zřizovatelem. Tato částka je určena na finanční příspěvky pro žáky vybraných oborů středního vzdělávání s výučním listem za druhé pololetí končícího školního roku.

„Pracovní trh se dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalifikovaných řemeslníků. My se prostřednictvím stipendií snažíme podpořit rozhodnutí mladých vybrat si ke studiu některé z řemesel. Kdo v poslední době nějakého řemeslníka sháněl, ví, jaký je to problém a také, že opět začíná platit rčení, že řemeslo má zlaté dno,“ uvedla krajská radní pro školství a kulturu Zuzana Fišerová.

Na středních školách zřizovaných Zlínským krajem studuje některý z podporovaných oborů celkem 1383 žáků. Nejvíc z nich se připravuje v oborech instalatér (283 žáků), truhlář (219 žáků) a obráběč kovů (194 žáků).

Finanční příspěvky jsou určeny na podporu žáků v oborech: strojní mechanik, nástrojař, klempíř, karosář, obráběč kovů, sklář – výrobce a zušlechťovatel skla, chemik, pekař, řezník – uzenář, výrobce obuvi, instalatér, podlahář, tesař, zedník, malíř a lakýrník, zemědělec – farmář, truhlář, tiskař na polygrafických strojích, knihař.

Žáci mají při splnění podmínek nárok na měsíční stipendium i jednorázový příspěvek za prospěch s vyznamenáním. Konkrétně mohou žáci dostávat v 1. ročníku 300 korun za měsíc, ve 2. ročníku 400 měsíčně a ve 3 ročníku 500 korun měsíčně. Pokud prospějí s vyznamenáním v 1. ročníku, dostanou jednorázovou odměnu 1500 korun, ve 2. ročníku odměna činí 2500 korun a ve 3. ročníku dokonce 3000 korun.