„První pomoc do škol“ je v Kraji Vysočina už 20 let.
Kraj Vysočina
První pomoc je dovednost, která může přispět k záchraně životů. Kraj Vysočina si její důležitost uvědomuje, a proto už od roku 2004 organizuje každý školní rok projekt nazvaný První pomoc do škol.
Tento program se zaměřuje na výuku laické zdravotnické první pomoci s důrazem na praktickou přípravu a je určen pro čtrnáctileté žáky základních škol i víceletých gymnázií a sedmnáctileté žáky středních škol a učilišť. Ve školním roce 2023/2024 bylo proškoleno 9 533 žáků ze 179 škol.
„V dnešní době se často setkáváme s nečekanými situacemi, kdy je rychlá a správná reakce rozhodující. Děti se pravidelně ocitají v prostředí, kde může dojít k úrazu, ať už ve škole, na hřišti nebo doma. První pomoc do škol naučí žáky, jak správně reagovat v krizových situacích, ať už jde o úraz, zdravotní komplikace nebo jiná rizika. Za dvacet let fungování tohoto našeho projektu se zapojilo přes 150 000 žáků,“ říká hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
„Spolupracujeme s profesionálními záchranáři Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, oblastními spolky Českého červeného kříže a pracovníky Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. V našem zájmu je, aby tyto služby poskytovali stejní dodavatelé, kteří mají se školami mnohdy i přátelské vztahy. Rozsahem jde celkem o 10 hodin výuky v kategorii čtrnáctiletých a 3 hodiny v kategorii sedmnáctiletých,“ dodal radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jan Břížďala.
Jak informoval Vladimír Novotný, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví, Vysočina byla prvním krajem, který nabídl školám plošně zdarma zapojení do originálního preventivního programu, který je dnes nedílnou součástí nadstandardní přípravy dětí na řešení mimořádných, avšak častých situací. Kraj Vysočina ročně uvolní na projekt První pomoc do škol téměř dva miliony korun.