Magazín / Aktualně  |  Aktuálně

Česká republika    > > >    vybrat region

Sršeň na jablku: chlapec po bodnutí skončil v krnovské nemocnici

Sršeň na jablku: chlapec po bodnutí skončil v krnovské nemocnici.

  • Aktuálně
  • František Kuba
  • 22.8.2024
  • SZZ Krnov

Sršeň na jablku: chlapec po bodnutí skončil v krnovské nemocnici

Rýmařov / Krnov

Dvanáctiletý chlapec z Rýmařova se začátkem tohoto týdne na zahradě natáhl pro zralé jablko. Přehlédl, že na ovoci si z druhé strany pochutnávala sršeň. Bodla jej do ruky. Silná bolest doprovázená velkým otokem rodiče vedla k tomu, aby s chlapcem vyrazili neprodleně do krnovské nemocnice.

Dítě mělo při příjezdu do nemocnice již další projevy alergické reakce v podobě kopřivky. „Pacientovi jsme podali antihistaminika. Když jsme přidali léčbu kortikoidy, kůže se vyčistila a alergická reakce na sršní jed se postupně zklidnila a ustoupila. V tomto případě se nám reakci na sršní žihadlo podařilo zvládnout pouze perorálním podáním léků, ale obecně platí, že reakce na žihadla včel, vos a sršňů mohou mít vážný průběh, zejména u dětí,“ uvedla lékařka dětského oddělení SZZ Krnov Pavla Krejčová.

Pacient zůstal v nemocnici přes noc na pozorování. Hoch bude mít už navždy zážitek v podobě nepříjemného setkání se sršní. Ty bývají na rozdíl od vos daleko klidnější, takže sršní bodnutí je poměrně vzácné, ale stejně nebezpečné. Zejména u dětí, seniorů a alergiků.

Včela ohrozila chlapcův život

V krnovské nemocnici letos řeší více bodnutí vosami a včelami než v předchozích letech. Většinu případů lékaři zvládají ošetřit ambulantně. Vážný průběh mělo bodnutí včelou před několika dny u jedenáctiletého hocha z Lichnova.

„Chlapce jsme přijali na oddělení, jelikož u něj po bodnutí včelou následovala poměrně silná reakce celého organismu a hrozil nástup anafylaktického šoku, což je život ohrožující stav. Chlapcovu reakci na včelí bodnutí v tomto případě zhoršila fyzická zátěž, protože po útoku včely musel domů ujít přibližně dva kilometry. Až poté se dostal do nemocnice. Naštěstí dobře zvolená medikace zabrala a pacient mohl po několika dnech domů,” doplnila lékařka dětského oddělení Pavla Krejčová.

Lékaři doporučují nejen u alergiků po bodnutí hmyzem podání antihistaminik, chlazení místa vpichu a klidový režim.