Magazín / Aktualně  |  Střední školy

Česká republika    > > >    vybrat region

Nové učebny, úspora energie a vlastní nábytek. Školní dílny v Pelhřimově se otevírají po dvouleté přestavbě

Nové učebny, úspora energie a vlastní nábytek. Školní dílny v Pelhřimově se otevírají po dvouleté přestavbě.

  • Střední školy
  • -red-
  • 29.8.2024
  • kraj Vysočina

Nové učebny, úspora energie a vlastní nábytek. Školní dílny v Pelhřimově se otevírají po dvouleté přestavbě

Pelhřimov

V areálu dílen na Křemešnické ulici v Pelhřimově se psala historie regionálního průmyslu. Začátkem dvacátého století no nově zbudované továrny umístil podnikatel J. F. Kouřimský první tkalcovský stroj v okrese, výrobu obstarávaly také americké automatické pletací stroje. Inovace a moderní vybavení si dílny, v současnosti patřící Střední průmyslové škole a Střednímu odbornému učilišti Pelhřimov, zachovaly i o více než století později. 

Po dvouleté rekonstrukci se do areálu v září opět vrátí žáci, kteří se budou sami moci podílet na nastavení části technického zařízení, ale i na samotném vybavení.

Stavební práce byly náročné a zahrnovaly i bourání. „Na demolici budovy B navázala výstavba nového objektu a rekonstrukce přilehlé budovy A,“ přiblížil rozsah modernizace radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek. Podle jeho informací práce trvaly bez jednoho měsíce přesně dva roky, tedy v souladu s dohodnutým termínem.

V části areálu – rohové budově A se navíc podařilo snížit spotřebu energie o více než polovinu. „A to díky výměně oken, samozřejmě zateplení, rekonstrukci topné soustavy, osvětlení v učebnách a instalaci větrání s rekuperací odpadního tepla,“ popsala úsporná opatření náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro regionální rozvoj Hana Hajnová s tím, že kraji se na tento projekt podařilo získat dotaci ve výši 3,7 milionu korun z Národního programu Životní prostředí v rámci Národního plánu obnovy. Celkem kraj za rekonstrukci ze svého rozpočtu vyčlenil bezmála 122 milionů korun.

Jednou z novinek v učebnách jsou chytré vypínače umístěné v posledním podlaží. „Jejich nastavení bude součástí výuky, žáci si sami zkusí, jak automaticky ovládat nejen intenzitu osvětlení nebo stínění, ale i klimatizaci. Podíl samotné školy je patrný také na vybavení, konkrétně nábytku, který si studenti zhotovili sami,“ vyzdvihl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. Bezpečnost v areálu školy zajistí téměř čtyři desítky kamer.  

Díky přestavbě se dílny rozrostly mimo jiné také o třetí školní kadeřnickou provozovnu ve městě, o služby žáků tohoto oboru je mezi místními velmi poptávané. Navíc přibyla také nová svařovna a řada učeben. „Díky těmto prostorám mohlo dojít k rozšíření oborů zaměřených na elektro, o které projevili žáci devátých ročníků velký zájem,“ doplnil Jan Břížďala, radní Kraje Vysočina pro oblast školství.