LITOMYŠL
Moderní zahradní centrum s bohatou nabídkou zboží, rodinný park s atrakcemi pro děti, veřejně přístupné zahrady, tisíce rostlin vypěstovaných od semínka i kvalitní regionální potraviny. To vše by měli návštěvníci již za pár let najít v místě současných okrasných Školek Litomyšl. Tradiční firma plánuje do budoucna velký růst a chce se stát „Zeleným kopcem“, kam budou lidé mířit na nákupy i relaxaci.
Řada lidí si v posledních měsících pokládala otázku, co bude se Školkami Litomyšl pod novým majitelem. Ten má s podnikem ambiciózní plán na proměnu celého místa, přesto však hodlá zachovat to, na čem školky v posledních 70 letech stály, tedy produkci vlastních rostlin.
„V minulosti jsem slyšel hodně nesmyslů o tom, že tady bude golfové hřiště nebo parcely. Ani jedno není pravda. Naším plánem je stabilizovat Školky Litomyšl po finanční stránce, optimalizovat výrobu a ve druhé fázi tady vybudovat velké moderní zahradní centrum, kde si lidé krom rostlin nakoupí i potřeby na zahradu nebo do domu. Najdou zde i bistro a regionální potraviny od místních producentů. Chceme tady pro Litomyšlany vybudovat ekologické a přívětivé místo pro setkávání, nákupy a relaxaci,“ popisuje svůj záměr majitel školek Tomáš Brýdl.
Zahradní centrum by mělo vyrůst přímo v současném areálu a na jeho tvorbě se podílí architekt Radko Květ, který je podepsaný například pod proměnou Klášterních zahrad. Celý areál v budoucnu ponese název Ekopark Floreum. Ve třetí fázi projektu chce nové vedení v areálu vybudovat tematicky zaměřené okrasné zahrady s rodinným parkem, včetně hracích prvků inspirovaných světem rostlin.
S realizací těchto plánů se počítá v horizontu dvou až pěti let. V současné době se management soustředí hlavně na optimalizaci provozu školek.
„Firmu založil Josef Peňáz v roce 1946 a tradici školkařství ctíme a hrdě se k ní hlásíme. To, co zde vybudoval, si zaslouží obdiv. Na nás nyní je, abychom firmu přeměnili na podnik, který bude konkurenceschopný v tržním hospodářství. Zákazníkům nabízíme přes 5 000 druhů zeleně a v databázi máme celkem 12 000 položek určených k prodeji. Teď musíme produkci zefektivnit tak, aby zde zůstalo oblíbené zboží a mohli jsme klientům nabízet i sezónní a módní zeleň. Naším cílem je celoroční, efektivní provoz zaměřený na kvalitu, ne kvantitu. Nadále zde budeme pěstovat zeleň od semínka a mladých rostlin. Zákazníci nepřijdou o oblíbené prodejní výstavy, které budou v novém Zahradním centru Floreum,“ říká ke stavu Školek Litomyšl jejich ředitel Miroslav Nádvorník.
Do budoucna se ve školkách také plánuje produkce zeleniny a biomasy. Ta se pak využije na vytápění skleníků a celý areál bude ekologický a energeticky soběstačný.
„Po prodeji Story Designu jsem hledal, co dělat dál. Bratr mě upozornil na prodej školek a zalíbila se mi idea tady ve městě znovu něco vytvořit. Mám Litomyšl rád, tak proč bych investoval peníze jinde, když je mohu použít tady na projekt, který má smysl a lidem něco dá,“ dodává na závěr Tomáš Brýdl.
Počátky Školek Litomyšl sahají až do roku 1946, kdy byly založeny jako soukromá společnost. Po třech letech své existence přešly pod správu komunálních služeb města Litomyšl. Po sametové revoluci v roce 1991 došlo k privatizaci podniku a v roce 2017 jej koupil nový majitel. Společnost hospodaří na 92 hektarech půdy v nadmořské výšce 320 metrů, z čehož připadá 67 hektarů na rostliny ve volné půdě, jeden hektar zasklené plochy a ostatní plochy připadají na rostliny pěstované v kontejnerech. Produkce je směřována zejména na tuzemské odběratele, tvůrce zeleně a státní správu. Rostoucí částí podniku je maloobchodní prodej.