Divadlo DRAK. To je andělení.
LIBEREC
Mezinárodní loutkářský festival Mateřinka, který se koná ve dnech 13. – 17. června, přináší do Liberce nejen jedinečnou festivalovou atmosféru, ale především nabídku více než dvaceti pečlivě vybraných inscenací v podání devatenácti českých a zahraničních souborů. Rodiče s dětmi tak mají během pouhých pěti dní jedinečnou šanci zhlédnout to nejlepší, co nabízí současné loutkové divadlo divákům předškolního věku. Kromě hlavní věkové kategorie „tři plus“ se v jeho programu objeví také produkce pro úplně nejmenší děti od šesti a osmi měsíců.
Pro batolata jsou připraveny dvě inscenace, česká a zahraniční. Ve čtvrtek 15. června v 15:30 a 17:30 hodin se na jevišti Naivního divadla představí belgický Theater De Spiegel s inscenací Usmrkaný nos. Vtipná opera inspirovaná pěti částmi lidského obličeje je určena dětem ve věku od osmi měsíců. V sobotu 17. června uvede brněnské Divadlo Radost opět dvakrát inscenaci Lesní fantazie, interaktivní scénickou báseň vytvořenou na míru dokonce již půlročním dětem.
Divákům od tří let je pak určeno dalších osm poutavých inscenací, mezi nimi například loutková pohádka O zlaté rybce v podání plzeňského Divadla ALFA, nonverbální klaunérie To je andělení! z dílny královéhradeckého Divadla DRAK či inscenace OkololO, ve které herci z Bratislavského bábkového divadla v těsném kontaktu s diváky odhalí cestu nekonečnem.
Kromě již zmíněných vystoupí na festivalu řada dalších českých nezávislých souborů a špičkových sólistů (Buchty a loutky, Divadlo Lampion, Loutky bez hranic, Divadlo loutek Ostrava aj.). Diváci se mohou těšit také na hudební inscenaci Princ na bílém koni, kterou pražské Divadlo Minor odehraje v Divadle F. X. Šaldy
Ze zahraničních hostů dále přicestuje berlínské duo experimentálních loutkářů Melanie Florschütz a Michael Döhnert s inscenací plnou technologických vychytávek a mechanických překvapení s názvem Velká krabice a malý orchestr. Vůbec poprvé se na Mateřince představí dánský Teatret OM, který sehraje inscenaci inspirovanou tvorbou Paula Klee a nazvanou Kočka, pták, ryba.
Kromě prostor Naivního divadla se bude hrát na různých místech po celém Liberci, uvnitř i pod širým nebem. Mateřinkoví sloni, maskoti festivalu, obsadí například Základní uměleckou školu, Oblastní galerii Liberec, náměstí před radnicí či zahradu Jedličkova ústavu. A co víc, rozlétnou se i za hranice města do divadel v Jablonci nad Nisou, Turnově a do Kulturního centra Vratislavice.
„Srdečně zveme nejen liberecké diváky na další ročník mezinárodního loutkářského festivalu Mateřinka a těšíme se, že společně opět prožijeme příjemné dny s loutkovým divadlem pro naše nejmenší. Festivalová představení devatenácti profesionálních loutkových souborů a sólistů z České republiky, Belgie, Dánska, Německa a Slovenska potěší liberecké publikum na mnoha místech venku i uvnitř. Hrát se bude kromě Naivního divadla také v Kulturním centru Vratislavice 101010, v Oblastní galerii Lázně, v Základní umělecké škole, v Jedličkově ústavu, v Divadle F. X. Šaldy a také v Jablonci nad Nisou a v Turnově. V rámci doprovodného programu proběhnou představení pod širým nebem, workshopy, k vidění budou hned tři výstavy a k poslechu koncert. Na náměstí před radnicí nebude chybět naše sloní vzducholoď Elefantelin, která zájemcům nabídne nevšední „vzduchoplavbu“ v podobě krátké produkce,“ uvedla Kateřina Pavlů, ředitelka Naivního divadla.
Mateřinka je festival profesionálních loutkových divadel, který se jako jediný v České republice a široko daleko v Evropě zaměřuje výhradně na tvorbu pro děti předškolního věku. Do festivalového programu, který je soutěžní, jsou vybírána představení statutárních divadel, nezávislých souborů, privátních skupin i sólistů. Z nich na závěr navrhne pětičlenná odborná porota k ocenění ta nejzdařilejší. Mateřinka je festival s nezanedbatelnou tradicí. Jeho vznik se datuje rokem 1972, kdy byla pod tímto názvem uspořádána v Liberci první česká národní přehlídka tohoto zaměření. Místem konání bývalo (střídavě) město Liberec a České Budějovice. Od roku 1991 se pořádá jen v Liberci, a to každým druhým rokem.