PRAHA
V rámci Dne Země s Českou geologickou službou bude představena činnost geologů u nás i v zahraničí. Během interaktivního programu si můžete vyzkoušet, co všechno lze v geologii využít – od mikroskopu a specializovaných analýz, přes tradiční vybavení v terénu až ke dronům a snímkům z družic.
Program pro malé i velké vás bude čekat v pátek 26. dubna a v sobotu 27. dubna od 9 do 17 hod v budově České geologické služby na adrese Klárov 3, Praha 1 (zastávka MHD Malostranská).
Česká geologická služba dnes sídlí v historické budově bývalého Klárova ústavu (Ústav pro zaopatřování a zaměstnání dospělých slepců). V rámci akce bude zpřístupněna také kaple sv. Rafaela.
V pátek během dopoledne bude program orientovaný zejména na školní skupiny.
V sobotu bude program rozšířen o prezentaci zahraničních geologických expedic formou krátkých přednášek (např. Etiopie, Nikaragua, Gruzie aj.).
Pořadatelé upozorňují, že akce se koná zejména ve venkovních prostorách, proto doporučují v případě deštivého počasí deštníky či pláštěnky s sebou.
Staňte se na den geologem!
Co vás čeká:
- Vyzkoušejte si práci geologa v terénu, zjistěte, jak se tvoří geologická mapa, co je a k čemu slouží geologický kompas. Jakým způsobem vzniká geologická mapa v digitálním prostředí.
- Vyzkoušejte si, k čemu lze použít georadar, magnetometr nebo gamaspektrometr.
- Vyzkoušejte si rýžování, prohlédněte si zkameněliny ze sbírek České geologické služby.
- Zkoumejte nerosty pod mikroskopem i jako základní součásti dekoračních kamenů.
- Zjistěte, jak geologové zkoumají podzemní zdroje vod a k čemu nám může být dobré teplo z nitra Země.
- Prohlédněte si archivní geologické mapy a zjistěte, kde dohledat a k čemu používat mapové aplikace ČGS.
- Zjistěte, jak se tvoří a k čemu geologům slouží 3D modely, jak se využívají data ze satelitů a proč geologové létají s drony.
Program pro školy
Registrace míst pro školy je ukončena a plně naplněna. Během pátečního dopoledne není možné akci navštívit bez potvrzené registrace.
Program pro základní a střední školy bude probíhat v pátek od 8:30 do 14 hodin v cyklech po 1,5 hodině.
Vzhledem ke kapacitě areálu je nutná předchozí registrace.
Během tohoto programu projdou školní skupiny šest různých tematických celků:
- krása neživé přírody – seznámení s pestrostí dekoračních kamenů ze všech koutů republiky, výstava archivních i nových geologických map, krása minerálů pouhým okem a pod mikroskopem;
- život v minulosti – zajímavé kousky z paleontologických sbírek, jak vypadají české sopky, jak vypadaly dříve a kde je můžeme vidět?
- voda a teplo z nitra Země – co všechno dokáže voda, kde se bere a co nám mohou říct její vlastnosti, co lze dělat s energií z nitra Země jakožto alternativním zdrojem;
- geologem v terénu – jak pracují geologové v terénu, co ke své práci potřebují, jak vzniká geologická mapa, jak vypadá sesuv, kdy k němu dojde a jak jej lze dokumentovat;
- fyzika v geologii? – princip rýžování, jak se geofyzika využívá v inženýrské geologii, ukázka měření s různými přístroji;
- moderní technologie v geologii – co nám říkají data ze satelitů, k čemu slouží geologům drony a 3D modely, jak se tvoří, cesta ke geologické mapě, mapové aplikace na webu i v mobilu.
Všechna témata budou interaktivní s důrazem na vyzkoušení jednotlivých činností.