celá Česká republika    > > >    vybrat region

Jak se stát finančním ředitelem? Ke kariéře může středoškoláky navést i soutěž Zaúčtuj To!

Ilustrační foto.

Jak se stát finančním ředitelem? Ke kariéře může středoškoláky navést i soutěž Zaúčtuj To!

ČR

V letošním druhém ročníku účetní soutěže Zaúčtuj To! se utkalo 79 tříčlenných týmů středoškoláků z 57 škol z celé České republiky. Vítězný dort nakonec zakrojil tým z obchodní akademie v Blansku, který svou kvalitu a vyrovnané výsledky předváděl během všech soutěžních kol. Doprovodným programem soutěže, kterou zaštítilo ministerstvo školství, byla i panelová diskuse k budoucnosti účetní profese, které se zúčastnili také zástupci společnosti BDO, která je hlavním partnerem soutěže.

V soutěži řešili středoškoláci úkoly z účetní praxe, vyzkoušeli si tak řešit komplexní případové studie, včetně například řešení pohledávek a závazků v cizí měně. Jejich vědomosti pak otestovala odpolední fáze soutěže, která měla podobu oblíbeného pořadu Riskuj. Všechny týmy, které postoupily do GRAND finále soutěže, nakonec získaly možnost přijetí do bakalářského studijního programu Finance či Finanční služby bez přijímacího řízení na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně.

„Dnešní žáci mají jedinečnou příležitost nejen přihlížet tomu, jak se účetnictví mění, ale sami se mohou podílet na modernizaci oboru. Rutinní činnosti ve velmi blízké době zvládne již technologie díky digitalizaci a umělé inteligenci. Nová generace účetních tak získá více času na různorodou práci zahrnující poradenství či přímou práci s klienty. A s trochou nadsázky se dá říci, že výborná znalost účetnictví je může při troše štěstí vystřelit až na nejvyšší místa ve vedení firem,“ říká organizátorka soutěže Lucie Formanová, která přednáší o účetnictví na Mendelově univerzitě v Brně.

V návaznosti na soutěž Zaúčtuj To! mají týmy i ostatní středoškoláci možnost zúčastnit se doprovodných webinářů. Novinky v oblasti účetnictví a daní pro rok 2024 shrnou zástupci společnosti BDO Oldřich Bartušek a Jakub Klíma, před maturitou žáky provede okruhy z účetnictví Lucie Johaníková z BDO.

„U dnešních středoškolských žáků lze předpokládat, že vystřídají řadu zaměstnání a vykonávat budou i profese, které v dnešní době zatím třeba ani neexistují. V tom všem se jim účetnictví jako universální a snadno přenositelná schopnost bude hodit,“ prohlašuje Tomáš Haken, HR ředitel společnosti BDO, který na doprovodném workshopu diskutoval se žáky a jejich vyučujícími z obchodních akademií a ekonomických lyceí možnosti jejich pracovního uplatnění.

„V rámci soutěže žáci pracují v tříčlenných týmech, což je připravuje na skutečnou spolupráci s kolegy v soukromé i veřejné sféře, to je významným rozdílem od jiných středoškolských soutěží, které bývají spíše o výsledcích jednotlivců. Na žácích je navíc vidět, že je práce v týmu, ve kterém se mohou vzájemně doplňovat, baví. Zároveň nás těší i pozitivní přístup škol, které chtějí zprostředkovat účetní profesi svým žákům i méně tradičními způsoby a které se zapojily do soutěže,“ říká Lucie Formanová.

Přihlášky do třetího ročníku soutěže, který se bude konat v květnu a červnu 2024 v Brně a Praze, bude možné zasílat od začátku února prostřednictvím formuláře na webu zauctuj-to.cz. Na těchto stránkách se lze zároveň přihlásit na libovolné doprovodné webináře či získat další informace o soutěži.

Reklama
Váš prohlížeč nepodporuje SVG