Akce pro děti  |  Výstavy

celá Česká republika    > > >    vybrat region

Kolébky civilizace. Výstava seznamuje se starověkými kulturami, jež stály u zrodu naší civilizace

Výstava seznamuje návštěvníky se starověkými kulturami, jež stály u zrodu naší civilizace a psaly jedny z prvních řádků v historii lidstva.

Kolébky civilizace. Výstava seznamuje se starověkými kulturami, jež stály u zrodu naší civilizace

SVITAVY

Výstava, která je otevřena od 10. června do 20. září 2023, seznamuje návštěvníky se starověkými kulturami, jež stály u zrodu naší civilizace a psaly jedny z prvních řádků v historii lidstva. Najít na ni můžete přesné modely soch, bust, sošek a maleb typických pro jednotlivé kultury. V muzeu však nezapomínají ani na hry a úkoly pro děti každého věku.

Největší pozornost je věnována Egyptu. Na jeho začátku na vás čeká celkem dvacet dva pyramid. K vidění jsou též známé sochy písařů, bohů, zvířat a panovníků, jako byl třeba Thutmose III. Nechybí ani slavná Narmerova paleta zachycující spojení Horního a Dolního Egypta či pro posmrtný život starých Egypťanů důležité kanopy a vešebty. Velká pozornost je rovněž věnována Tutanchamonovi s jeho zlatou pohřební maskou a pohřební výbavou. 

Počátky Řecka jsou představeny prvními památkami z neolitu a tajuplnou kykladskou kulturou s jejími hubenými idoly.  Svůj prostor dostaly také minojská a mykénská civilizaci stojící za bájemi o Minotaurovi, Théseovi či Trojské válce. V této části najdeme například disk z Faistu, sošku hadí bohyně nebo fresku ženy známé jako „Pařížanka“. Všichni příchozí se tak seznámí se základy, na nichž byla později postavena neslavnější éra Atén, Korintu a Sparty.

Mezopotámii byl věnován nejmenší prostor. Přesto je k vidění monumentální busta vládce Gudey z Lagaše, již doplňují destičky s klínovým písmem. Připraven je také pečetní váleček, kterým se potvrzovala pravost úředních dokumentů.

Interaktivní prvky zastupuje například stavba kyklopských zdí, cesta legendárním krétským labyrintem a tahání kamene na stavbu pyramid. Vyzkoušet si můžete také psaní hieroglyfy, poznávání egyptských božstev a čtení kartuší se jmény slavných faraónů.

Celá výstava vznikla díky spolupráci se sběratelem a cestovatelem Jánem Hertlíkem. Ten si ze svých výprav vozí modely památek, které pak často upravuje do podoby, jakou známe z velkých muzeí po celém světě. V muzeu jsou k vidění nejznámější a nejzdařilejší kousky jeho rozsáhlé sbírky.

Reklama
Váš prohlížeč nepodporuje SVG