Akce pro děti  |  Advent a Vánoce

Česká republika    > > >    vybrat region

Žáci mohou vyměnit třídu za skanzen. Poznají, jak se kdysi slavily Vánoce

Žáci mohou vyměnit třídu za skanzen. Poznají, jak se kdysi slavily Vánoce

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM

Stejně jako jiné roky se pracovníci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm promění v hospodyně a hospodáře, pana učitele, řemeslníky, Mikuláše, čerty a Lucky. A návštěvníci se s nimi vydají na vánoční cestu v minulém století.

Vánoce jsou snad nejhezčími svátky roku, konečně je čas na chvíli se zastavit, sejít se a popovídat s přáteli a blízkými. Proto přípravě Vánoc každoročně všichni věnují náležitou péči – opráší vzpomínky i znalosti, vrací se ke starým zvykům a obyčejům, zalistují sbírkou receptů, aby opět vybrali osvědčené a nezaměnitelné vánoční pečivo. Čím jsou lidé starší, tím více vzpomínají na modravé závěje sněhu, na zasypané venkovské chalupy, na světýlka luceren i na radost v očích všech dobrých lidí, které potkali.

Vánoční období tvoří ústřední část zimního zvykosloví a začátek církevního liturgického roku. Nahromadění zvyků, obřadů i magických příležitostí tvoří vrstvy, v nichž se těžko určuje stáří jednotlivých jevů. Jisté je, že převládá motivace křesťanská, oslavuje se den narození Krista. V lidovém prostředí se hojněji vyskytují relikty, související s kultem předků či slunce. Magické praktiky měly sloužit k zajištění hospodářského zdaru, ochránit dům i obyvatele před ohněm, nemocemi a zamezit vlivu zlých sil. Celým životem pronikala úcta ke zdrojům obživy, k půdě i k hospodářským zvířatům. Štědrý den platil za den pracovní, ale s řadou tradičních omezení. Největším svátkem Vánoc byl Boží hod, svátek Narození Páně. Ten den se nepracovalo, lidé nechodili ani po návštěvách. Na svátek svatého Štěpána se uklízel štědrovečerní stůl a po dědinách se rozběhli koledníci. Samotné vánoční období pak končí svátkem Tří králů.

Stejně jako jiné roky se pracovníci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm promění v hospodyně a hospodáře, pana učitele, řemeslníky, Mikuláše, čerty a Lucky. A návštěvníci se s nimi vydají na vánoční cestu v minulém století. 

Informace pro registrované školy
Jako první na trase je Živý dům, který můžete navštívit na začátku nebo na konci prohlídky. Tady si můžete prohlédnout práci našich hospodyň (výšivka, výrobky z textilu, vánoční ozdoby na stromeček, pošta pro Ježíška). Zde si můžete něco malého zakoupit.

Dalším zastavením je Fojství z Lidečka, kde Vás přivítají ženy spřádající vlnu a len na kolovratech, nechybí samozřejmě řezbář, který vyřezává betlém.

Pak vás vůně přiláká do Matochovy chalupy z Velkých Karlovic. Hospodyňky tu pečou a zdobí perníčky. A v chlévě čeká dobytek, že něco z těch vánočních dobrot zbude.

Kuchyň chalupy z Nového Hrozenkova má pro vás překvapení v podobě Mikulášských figurek. Různé tvary z dobrého kynutého těsta. Dříve si děti nejdříve pohrály a pak hračku snědly. Tady ale ochutnáte hned.

Šturalova chalupa z Velkých Karlovic dýchne tajemnem. Tvary odlité z olova věští budoucnost a lodičky ze skořápek ořechů plují po vodě a ukazují směr dalšího života.

Dědinou důstojně kráčí Mikuláš. Pro ty hodné vždy najde v koši dobrotu. Za ním ale poskakuje čertovská družina a těší se, že objeví nějakého hříšníka.

Zastavíte se také ve staré škole z Miloňova Velkých Karlovic. Pan řídící nebo pan učitel vás za doprovodu harmonia nebo houslí naučí jednu z koled. Dozvíte se něco o valašských Vánocích a Betlémech.

V chalupě Stánisko z Rákošového, se každou chvíli vyloupne z železné formy vánoční oplatek. Ten nesměl chybět u štědrovečerního stolu. Mazal se medem, aby lidé byli dobří a česnekem pro zdraví. A medem voní nejen oplatky, ale i doma vyrobené svíčky. Seznámíte se tu také s historií svícení.

Děti si na své pouti zazpívají koledu, podívají se na pečení a zdobení perníčků, práci tkalců, přadlen, kováře, řezbáře. Na závěr prohlídky vás čeká příjemné posezení v chalupě z Miloňova. Za okny svítí svíčka – rodina zasedla k štědrovečerní večeři. V peci praská oheň a osvětluje jizbu, která je provoněná perníkem a čajem z devatera kvítí. Povídání o Vánocích a štědrovečerní večeři na Valašsku ukončí celou prohlídku.


Upozornění
V pracovní dny je program určen pouze pro předem objednané školy. Přibližná časová náročnost prohlídky na jednu skupinu je zhruba dvě až dvě a půl hodiny. Jednotlivci budou mít vstup do areálu bez průvodce. Neobjednané skupiny se vystavují nebezpečí, že se do areálu z organizačních a provozních důvodů nedostanou.

Program je určen pouze pro předem objednané skupiny!

V sobotu 15.12. a neděli 16.12. je program určen široké veřejnosti.

  • Advent a Vánoce
  • vmp.cz
Reklama