Brno
Unikátní výstava představující extrémně zvětšené exponáty v nádherném detailu. Její zhotovení trvalo 10 let, během kterých tým usilovně pracoval na zhotovení více než 20 detailních exemplářů dosahujících velikosti až 5 metrů a váhy 1 tuny.
Po pilotním provozu v Zimní jízdárně Valtického zámku, se v Brně výstava MEGABROUCI představuje široké veřejnosti ve světové premiéře, kde je rozšířena o další doprovodné části, které doplňují kontext vztahující se mimo jiné také k Jihomoravskému regionu.
- Nově instalován audiobox, ve kterém si návštěvníci mohou soustředěně poslechnout broučí zvuky.
- Ve spolupráci s AOPK jsou vystaveny velkoformátové fotografie dvaceti bezobratlých živočichů, kteří žijí na nedaleké Pálavě a dalších několik fotografií živočišných druhů (převážně bezobratlých) z lokality právě vyhlašované CHKO Soutok.
- Ze sbírek Moravského zemského muzea jsou zapůjčeny vitríny s reálnými exponáty těchto druhů.
- Nechybí ani doprovodné prvky pro nejmenší, které pořadatelé připravili společně s neziskovou organizací Rezekvítek, z.s. a ZOO Brno.
Zkoumejte bez makrolupy
I při své malé velikosti jsou to fascinující stvoření a co teprve, když je mnohonásobně zvětšíte.
Hmyz je nejrůznorodější skupina živočichů na Zemi. Představuje až 90 % všech živých forem a naše planeta je jim domovem více než 350 milionů let. Řada rostlin i živočichů je na hmyzu závislá a platí to i obráceně. Zkrátka a dobře, je to základ ekosystému naší planety Země.
Popsáno je přibližně milion druhů, ale odhaduje se, že dalších 10 milionů zůstává nepopsaných.
Trpělivost a nadšení
Samotná práce byla zkouškou trpělivosti tvůrců.
Každý chlup se musel nabarvit, ohnout, předvrtat a nalepit. Každá noha, každá ploška se 100krát přeměřovala, brousila a malovala. Za každým „broučkem“ jsou desítky hodin studia u makrolupy a následného ručního převodu do reality.
Věděli jste, že:
- Největší zdokumentované hejno sarančat mělo rozlohu 6000 kilometrů čtverečních, vážilo 44 milionů tun a čítalo 250 000 bilionů jedinců.
- Brouk svižník umí vyvinout rychlost až 60 cm/s. Člověk by při své velikosti musel běžet rychlostí 400 km/h. Běhá tak rychle, že se po chvíli musí zastavit, a podívat se, kde je.
- Komár nelétá přes den. Horké slunce by ho vysušilo. Proto čeká na večer, kdy je méně predátorů a většinou všichni spí - ideální hostina.
- Komáři dávají přednost pijákům piva. Abyste přišli o všechnu krev v těle, muselo by vás vysát 1,2 milionu komárů.
- Mravenci zachraňují po boji raněné a dokonce je ošetřují - čistí jim rány, aby se do nich nedostala infekce.
- 40 000 mravenců v jedé kolonii má dohromady přibližně stejný počet mozkových buněk jako člověk.
- Každý mravenec na světě má jiný obličej. Každý je originál. Stejně jako lidé.
- -red-
- Státní zámek Valtice