Akce pro děti  |  Historické a zvláštní vlaky

okres Praha a okolí    > > >    změnit region

Legiovlak je věrnou replikou ukazující, jak se čs. legie přemisťovaly po Transsibiřské magistrále

Legiovlak je věrnou replikou ukazující, jak se čs. legie přemisťovaly po Transsibiřské magistrále

Legiovlak je ambiciózní projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Vlak křižuje od května 2015 celou Českou republiku a jeho cesta pokračuje také v roce 2024. 

Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce československých legionářů přepravily v letech 1918 až 1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky.

Legiovlak tvoří vozy polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů.

Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. 

V každém z vagonů je nainstalována výstava panelů a trojrozměrných předmětů, které přibližují život a boj československých legionářů na Transsibiřské magistrále. Můžete si tak prohlédnout originální součásti výstroje a výzbroje stejně, jako předměty legionářské každodennosti. Vybrané exponáty je možné si osahat, včetně některých z vystavených zbraní.

Průvodci zde také v replikách legionářských stejnokrojů poskytují odborný výklad. Provedou návštěvníky jednotlivými vagony a odpoví na případné dotazy. Na místě je rovněž možné pořídit si kromě pamětních předmětů i odborné a populárně naučné publikace s legionářskou tématikou. Výtěžek z tohoto prodeje přitom směřuje přímo na podporu projektu Legie 100.

Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci, a proto budou v místě zastavení vlaku a okolí osloveny základní a střední školy, které mohou exkurze svých tříd objednávat na legie100.com/legiovlak v kolonce Rezervace prohlídky pro školy. Neobjednaným školním skupinám nelze garantovat možnost komentované prohlídky.

  • Historické a zvláštní vlaky
  • Legiovlak
Termíny a místo konání akce
Reklama