Akce pro děti  |  Výstavy

okres Praha a okolí    > > >    změnit region

Imaginárium: Aréna představivosti Divadla bratří Formanů a jejich přátel

Jičín

Jak jičínští vědí a přespolní možná tuší, Regionální muzeum a galerie v Jičíně v letošním roce otevírá pouze část svých prostor. Stálá expozice totiž prochází náročnou rekonstrukcí a v zámeckých (muzejních) místnostech v současnosti nepotkáme dychtivé návštěvníky s Valdštejnovou kouzelnou hůlkou, ale spíše zástupy řemeslníků rozličných profesí. Letošní letní sezóna se tímto smrštila pouze na jeden výstavní program, který však stojí za to. Do Jičína se totiž vrací návštěvnicky oblíbený projekt Imaginárium. Návštěva muzea se sice zkrátí ale rozhodně bude stát za to.

Čím je sport pro umění? Je sport uměním? Přesně tyto otázky si položili Matěj Forman s přáteli, když začali plánovat výstavu pro Regionální muzeum a galerii v Jičíně. Aréna představivosti je již třetí instalací konceptu Imaginárium pro prostor Valdštejnovy konírny na jičínském zámku. Jak název a samotné otázky napovídají umělci tentokrát hledali inspiraci ve světě sportu. Výstava řeší témata, jako hravost, soutěživost, fair play a přátelství. Všechno zmíněné je řešeno tak, aby se neustoupilo z principů kouzelného divadelního světa a hodnotné řemeslné práce.

Řada vystavených objektů byla navržena pro rozsáhlou výstavu v Theatre L´Avant Seine, která vznikla jako doprovodný program k letním olympijským hrám, jež hostí právě francouzská metropole.

Výstava vzbudila ve Francii velký ohlas a za necelé dva měsíce ji navštívilo přes 8 000 návštěvníků. O Imagináriu referovala media jako Le Monde, Parisien a Le Figaro.

Další objekty budou představeny poprvé v Jičíně. Instalace jičínské výstavy vzniká v koprodukci s Theatre L´Avant Seine a Theatre L´Estive z Foix. Přes vznosné názvy francouzských divadel se můžete těšit na známé výtvarníky. Výtvarný tým opět září pod vedením Matěje Formana, který je i autorem celého konceptu výstavy.

Na výstavě se podílel tvůrčí tým vystavujících, mezi které patří Renata a Martin Lhotákovi, Tereza Komárková, Andrea a Josef Sodomkovi, Veronika Podzimková, Jana Paulová, Barka Zichová, Pavel Macek, Irena Vodáková, Matěj Forman a další. Autorem konceptu výstavy je Matěj Forman, osvětlení připravil Igor Schmidt, zvuk Philippe Leforestier, produkce se zhostil Jakub Hradilek a stavbu provedli ve spolupráci s autory Petr Pasler a Jonáš Prašivka .

Výstava Imaginárium: Aréna představivosti Divadla bratří Formanů a jejich přátel je otevřena od 26. května do 15. září v zámecké galerii v Jičíně.

  • Výstavy
  • Archiv pořadatele
Imaginárium: Aréna představivosti Divadla bratří Formanů a jejich přátel

Termíny a místo konání akce
Reklama