Dolní Benešov
Zájemci, kteří by se chtěli proletět ve větroni, by neměli chybět v sobotu 24. srpna na letišti v Dolním Benešově-Zábřehu, kde se uskuteční akce s názvem Den letiště s navijáky, která se tady letos už jednou konala. A sice v květnu. Pro velký zájem ji organizátoři pořádají ještě jednou.
„Všem, kdo by rádi poznali pocit pilota bezmotorového letadla, tedy kluzáku či větroně, opět nabídneme bližší seznámení se s naší činností a seznamovací let větroněm L-13A Blaník. Po startu navijákem do výšky cca 300 metrů zažije na místě pilota a se zkušeným instruktorem za zády tichý let v okolí letiště,“ přibližuje hlavní téma dne za aeroklub člen plachtařského odboru a letecký instruktor Jaroslav Fojtek s tím, že letět mohou i děti od 10 let věku. A nejen to. Aeroklub nabídne také možnost letu v některém ze svých motorových letadel, ať už se bude jednat o klasickou Cessnu či nové Alto, které aeroklub zakoupil od výrobce před dvěma měsíci.
Pro zájemce o let větroněm se startem navijákem je připravena elektronická rezervace. Cena jednoho letu je 400 Kč.
Větroň L-13A Blaník je celokovový letoun československé výroby, který se stal legendou sportovního létání prakticky po celém světě. Právě v jeho kabině se naučily létat tisíce pilotních žáků na letištích snad všech kontinentů. Vedle jeho role školního letadla, které kromě tehdejšího Svazarmu a současných aeroklubů dokonce využívala i armáda, ho využívají také akrobatické skupiny, ať už se jedná o slovenskou čtyřku Očovskí bačovia či profesionální piloti společnosti Red Bull z Rakouska. Dodnes pak desítky i jednotlivé kusy létají po celé Evropě, ale třeba i v USA, Argentině, Austrálii či Africe. Slezský aeroklub provozuje dva kusy Blaníků, již zmiňovaný L-13A, což model se zesíleným nosníkem křídla s možností základů akrobacie a L-23, tedy jeho inovovaný mladší typ s ocasními plochami ve tvaru písmene T.
„Samozřejmě představíme lidem v letových ukázkách i další letadla, ať už naše aeroklubová či soukromá, takže zažijí i „malý letecký den, který začne přibližně ve 13 hodin. Nebudou chybět zástupci legendární řady Trenér, amatérské stavby sportovních letadel, tzv. ultralajtů, i moderní konstrukce sportovních a turistických letadel, které v současnosti nabízí čeští i zahraniční výrobci, ale představíme i historické kluzáky a větroně, které si stále udržujeme v letuschopném stavu,“ doplňuje ještě Libor Mašík s tím, že létat se bude nad Zábřehem, Dolním Benešovem a okolím od 9 hodiny ranní po celý den.
Při první akci na letišti v Dolním Benešově letos v květnu přerušil létání déšť. Teď, jak to vypadá, bude počasí “to správné letecké“, a tak snad další desítky malých i velkých návštěvníků zjistí, že ten nejkrásnější pohled na svět není z koně, ale ze sedadla větroně!
Akce se uskuteční s podporou Ministerstva obrany České republiky.