Muzeum Policie ČR mapuje historii, vznik, vývoj a činnost bezpečnostních sborů
Které dítě by nemilovalo policisty! Uniformy, policejní zbraně i rychlé stroje se sirénami. To vše nabízí Muzeum Policie ČR, které vás provede historií četnictva a policie na českém území. Porovnat tak můžete třeba současnou výzbroj URNA a četníků z 30. let minulého století.
Mapuje historii, vznik, vývoj a činnost bezpečnostních sborů na území našeho státu, kriminalistiku a známé kriminalistické případy, prezentuje problematiku dopravní a letecké služby, cizinecké a pohraniční policie, ale i bývalé státní bezpečnosti.
Expozice muzea je založena na prezentaci objektivních dokumentů a faktů, podložených více než tisícem exponátů. Je doplněna více než osmi sty fotografiemi. Cílem je prezentace policejních složek v demokratickém právním státě a prezentace jejich činnosti v kontextu historického vývoje.
První část expozice je věnována historii četnictva a policie na našem území v letech 1850 - 1938. Kromě množství exponátů můžete shlédnout stejnokroj československého četnictva, výzbroj a výstroj z třicátých let 20. století a porovnat ji se stejnokrojem, výstrojí a výzbrojí Uniformované stráže bezpečnosti. Na konci děti čeká vybavená četnický stanice, aby si mohly udělat představu, jak dříve četníci pracovali.
Druhá část je věnována expozici z let 1939 - 1945, činnosti našich bezpečnostních složek na území Protektorátu Čechy a Morava , ale i při nuceném nasazení v Německu. Této části vévodí pamětní deska se jmény 117 pražských policistů, kteří padli, byli popraveni či zavražděni v období let 1938 - 1945. Závěr části je věnován úloze příslušníků policie a četnictva v květnovém povstání a v odboji jako takovém.
Třetí část expozice navazuje vznikem SNB - Sboru národní bezpečnosti. Mapuje vznik a vybavení PP 1 NB - Pohotovostního pluku 1 Národní bezpečnosti. Přibližuje Pohraniční útvary SNB, poválečné bezpečnostní letectvo atd. K vidění je i technické vybavení Pohraniční stráže nebo operativní technika používanou zejména StB - Státní bezpečností.
Čtvrtá část expozice se zaměřuje především na vývoj Veřejné bezpečnosti od 60. do 90. let 20. století. Zdůrazněny jsou nejvýznamnější organizační změny, výrazná je též prezentace vývoje stejnokrojů a zbraní v tomto období.
Muzeum samozřejmě nezapomnělo ani na současnost. Sál Policie České republiky ukazuje činnost naší současné policie. Děti se tu seznámí s činností pořádkové služby, jízdní policie, s prací pyrotechniků, ale i veterinární služby, stejně jako s výstrojí a výzbrojí policistů z URNA - Útvaru rychlého nasazení. Další sál je věnován vývoji a činnosti dopravní služby od roku 1919 do současnosti.
Zajímavostí je výstava řidičských průkazů a jejich vývoj či exponáty mapující vývoj zařízení pro měření rychlosti vozidel. Ti nejmenší si mohou ověřit svoje znalosti dopravních předpisů na počítačové hře, starší se pak mohou věnovat sledování simulačních programů dopravních situací.
V sále jsou též umístěny historické jednostopé dopravní prostředky používané bezpečnostními sbory - prvorepublikové jízdní kolo a poválečná Jawa "Pérák". Sousední sál je věnován dopravní nehodovosti a je doplněn opět několika stroji, tentokrát výhradně motorkami včetně populárního "Nanuka" ze 60. let či unikátním strojem Jawa 350 se zdvojeným řízením pro výcvik.
V přízemí lze také navštívit expozici kriminalistiky která mapuje nejen vývoj, ale ukazuje i nejzajímavější případy naší kriminalistiky. Expozice je doplněna několika scénami, interaktivními moduly a přístroje, kde je možno si vyzkoušet práci kriminalistů. Vzhledem k tomu, že expozice kriminalistiky přibližuje i konkrétní případy vražd, doporučujeme ji spíše pro starší děti.
V 1. patře muzea je umístěna expozice Národní protidrogové centrály přibližující boj policie s drogovým podsvětím a expozice Letecké služby Policie ČR.
Další rozsáhlé prostory jsou věnovány krátkodobým či dlouhodobým výstavám.
Dopravní hřiště
V zahradě muzea je od dubna do října v provozu dětské dopravní hřiště. Pro veřejnost je otevřeno: čtvrtek 13:00 - 16:00 sobota a neděle 10:00 - 12:00 a 14:00 - 16:00
Vstupné na hriště: 20,- Kč za 60 minut.
Vstupné:
Plné: 100 Kč
Snížené: 50 Kč sleva platí pro děti od 6 let osoby s průkazem ZTP od 19 do 65 let senioři starší 65 let a studenti s průkazem (ISIC, potvrzení o studiu, atd...)
Rodinné vstupné: 200 Kč (2 dospělí + 2 děti)
Skupinové vstupné nad 10 osob dospělí: 80 Kč děti: 40 Kč doprovod zdarma
Školní družina: 10 Kč na osobu
Zdarma
Výstava přibližuje několik z dlouhé řady případů úmrtí příslušníků četnictva při výkonu služby. Jedná se o případy, které se dostaly do širokého povědomí nebo jejichž připomínky jsou zachovány do dnešních dnů.
Ke Karlovu 453/1,12000 Praha 2
GPS: 50.06933898521044, 14.428485313491036
https://www.muzeumpolicie.cz/