Sáhnout si na krokodýla a poté se s ním vyfotit. Takovou možnost dává Krokodýlí ZOO Protivín
Krokodýli patří k nejnebezpečnějším predátorům na světě. Miroslav Procházka je privátně chová od roku 1996. O čtyři roky později začal budovat celistvou kolekci krokodýlích druhů. Zájemci je mohou navštěvovat v Krokodýlí ZOO Protivín.
Krokodýlí ZOO Protivín vznikla na základě soukromého chovu provozovatele této zoo Miroslava Procházky. Krokodýly se zabýval již v mládí ve Stanici mladých přírodovědců v Písku, kde získal základní znalosti v chovu krokodýlů. Sám je chová privátně od roku 1996, nicméně celistvou kolekci krokodýlích druhů začal budovat v roce 2000. Od roku 2005 krokodýly úspěšně rozmnožuje.
V první polovině 20. století byl objekt v rámci pozemkové reformy předán soukromému majiteli, který zde provozoval truhlárnu, další části objektu sloužily jako sklady. Od přímých potomků tohoto majitele byl objekt odkoupen zakladatelem ZOO v roce 2005.
Samotná expoziční část zoo je budována v Protivíně v historické hospodářské budově, jejíž vznik je datován do konce 18. století. V 19. století sloužila jako stáj pro koně, kočárovna a služební byt pro kočí, náležela k zázemí protivínského zámku, jenž byl v majetku rodu Schwarzenbergů.
Původní chov probíhal v zázemí jeho zemědělské farmy ve Chvalšinách, od roku 2005 je budována expoziční část zoo v Protivíně. Farma ve Chvalšinách zůstala zachována a slouží jako chovatelská a zásobovací farma pro ZOO.
Chovatelský a výstavní záměrVýstavním záměrem je v cílové podobě vystavovat všech 25 recentních krokodýlích druhů. Tento záměr je doplněn vybudováním zoologického muzea, kde jsou vystaveny osteologické a v menší míře i dermoplastické preparáty nejen krokodýlů, ale i dalších zástupců živočišné říše. Po stránce chovatelské je kladen důraz na sestavení chovných skupin ohrožených a kriticky ohrožených druhů krokodýlů, a to nejen v samotné expozici, ale i na farmě, tak aby tato zvířata měla optimální podmínky k rozmnožování.
V současné době jsou tyto skupiny vytvořeny u šesti (Alligator sinensis, Crocodylus siamensis, Crocodylus rhombifer, Crocodylus mindorensis, Tomistoma schlegelii a Gavialis gangeticus) ze sedmi ohrožených a kriticky ohrožených druhů, přičemž tři (C. rhombifer, C. siamensis a C. mindorensis) se již pravidelně rozmnožují. Gaviálové sundští (syn. tomistoma úzkohlavá, Tomistoma schlegelii) již v průběhu chovu v této ZOO nakladli vajíčka, bohužel se je nepovedlo zdárně inkubovat. Dopracovat zdárně techniku inkubace u tohoto převzácného druhu je výzvou pro ZOO do budoucnosti.
Při zdárném rozmnožování ohrožených druhů vyvstává otázka, jak naložit s odchovy, aby množení nebylo jen splněním chovatelských přání a ideálů, ale stalo se praktickou pomocí k záchově druhů. Za tímto cílem se stala ZOO členem evropských záchovných programů, konkrétně plemenných knih Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (ESB EAZA) pro pět druhů krokodýlů a odchovaná zvířata nacházejí své další působiště v rámci těchto programů.
Zážitkový program – Poznej dokonalý výtvor evoluce… aneb focení s krokodýlyV Krokodýlí Zoo Protivín již před pěti lety zavedli edukačně – zážitkový program – “Poznej dokonalý výtvor evoluce – Seznam se s krokodýlem”.
Účastníci tohoto programu jsou seznámeni se stavbou krokodýlího těla přímou demonstrací kompletní kostry kajmana brýlového, včetně břišních žeber. Lektor vysvětlí funkci krevního oběhu a ostatních ústrojí u preparátu srdce aligátora. V závěru programu si může návštěvník vlastníma rukama hmatem prověřit hladkou kůži na břišním štítu krokodýla, která se používá v kožedělném průmyslu. Naopak hřbetní štít, zpevněný osteodermami, je při pohmatu velmi hrubý.
Při této příležitosti se účastník programu může s krokodýlem vyfotografovat. Zejména u dětí je tato ukázka velmi vyhledávaná, podržet si vlastníma rukama mládě krokodýla je zážitek na celý život, který zároveň pomáhá posílit cit pro sounáležitost s živou přírodou.
K této ukázce i k fotografování jsou využívána pouze mláďata v zoo narozená, která jsou od prvních dnů života navyklá na manipulaci. Pro malé krokodýly je dotek teplých lidských rukou příjemný, neboť teplota 36 °C je pro ně komfortní při slunění a nekladou tak překvapivě pro některé návštěvníky při manipulaci odpor.
Program probíhá průběžně každý den, zakoupit si jej zájemci mohou současně se vstupenkami do zoo a realizace s fotografováním probíhá pak na konci výkladu průvodce s jeho asistencí.
Podrobnější informace zájemci najdou na webu Krokodýlí ZOO Protivín.
Masarykovo nám. 261,398 11 Protivín
GPS: 49.200372, 14.217506
t.dostalova@krokodylizoo.cz
https://krokodylizoo.cz/