Dřevohostice
Zámek Dřevohostice patří k nejvýznamnějším památkám moravské renesance. Areál zámeckého parku je dnes torzem kdysi hodnotné botanické zahrady, kterou obdivovali návštěvníci městečka ještě na počátku 20. století. Čeká tu na vás mnoho stálých expozic, prohlídka interiérů s průvodcem, výstup na zámeckou věž a unikátní muzeum historické hasičské techniky. Raritou na zámku Dřevohostice je první muzeum psychotroniky v České republice.
Expozice pravěk Dřevohosticka nabízí ke zhlédnutí nálezy místního archeologa Jiřího Jakubála, který se zaměřuje na uměleckou tvorbu našich předků. Tuzemským unikátem je muzeum léčitelství, psychotroniky a bioekologie - nachází se zde rozličné virgule, kyvadélka, rušiče negativních zón, ale třeba i polibkoměr. Vyhledávanou atrakcí je přístroj na měření životní energie nebo přístroj na výrobu živé a mrtvé vody.
V objektu zámku se nachází obřadní síň a konferenční místnost, dále pak expozice ak. sochaře Jiřího Lendra a pamětní síň Lva kardinála Skrbenského. V předzámčí pak unikátní hasičské muzeum. Poslední neděli v červenci se v areálu zámecké zahrady koná Setkání dechových hudeb.
Z historie zámkuRenesanční čtyřkřídlý vodní zámek ze 16. století byl postaven na místě původního zemanského sídla - vodní tvrze, která zde stála již před rokem 1368. Nejvýznamnějším stavebním zásahem byla renesanční přestavba v letech 1595 - 1617 za vlády vzdělaného politika a diplomata, moravského zemského hejtmana, vůdce moravských nekatolických stavů, Karla staršího ze Žerotína. Přestavba vodního zámku, postaveného na málo únosné a silně zavlhlé půdě, zpevněné olšovými základovými rošty, byla provedena členy italské stavební huti, z nichž je možno jmenovat bratry Andryse a Benedikta Vlacha, kteří se dlouhá léta podíleli na výstavbě biskupského města Kroměříž. Jejich zdatnými pomocníky byli i dřevohostičtí mistři - zedníci a tesaři.
Renesanční úpravy v zámeckém interiéru pak dokončil v letech 1618 -1619 již za nového majitele Jana Skrbenského z Hříště stavitel Jakub Kendyn Vlach z Kroměříže. K raně barokním úpravám zámeckého interiéru pak došlo v letech 1649 -1660. Další stavební úpravy pak byly provedeny na počátku 19. a 20. století.
V předzámčí vlastního zámku jsou po obou stranách hořejší brány na vysokých postavcích umístěny hodnotné barokní sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandra, kněze z nedalekého Holešova, který byl za stavovského povstání 1618 - 1620 umučen v Olomouci. Obě sochařská díla pocházejí z druhé poloviny 18. století.
Předzámčí je tvořeno jižní částí opevnění se dvěma mohutnými baštami. Je to jen část původního čtyřhranného opevnění se čtyřmi nárožními baštami, které ztratilo postupně svůj obranný význam a bylo zbouráno v první polovině 19. století. Také vodní příkop, donedávna lemovaný chráněnou alejí přes dvě stě let starých kaštanů a lip, zvaný „Valy“, byl tehdy značně zúžen. Zámek byl i s celým panstvím v roce 1897 prodán poslední majitelkou, baronkou Leonií Skrbenskou z Hříště obci Dřevohostice za 255 tisíc zlatých. Obec zde později zřídila pokoje pro výletníky.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.
Zámecká 88, 751 14 Dřevohostice
GPS: 49.428564, 17.592478
icdrevohostice@seznam.cz
https://www.drevohostice.cz/drevohosticky-renesancni-zamek