Ústí nad Labem-Střekov
Majestátný Střekov se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Stačí jediná návštěva a hrad se vám dostane pod kůži. Zachovalé kamenné zdi se střídají s rozbořeným opevněním, které jen v obrysech naznačuje, jak majestátná kdysi tato stavba, vystavěná za účelem chránit labskou obchodní stezku, byla. Turisté ocení vynikající jídlo ve zdejší gotické restauraci a terasu s výhledem na malebné kopce Českého středohoří.
Fascinující je jak hrad samotný, tak impozantní výhled z terasy, která stojí v místech někdejšího druhého patra takzvaného Velkého stavení. Od obzoru k obzoru se táhne zvrásněná krajina Českého středohoří. Město Ústí nad Labem odsud máte jako na dlani a neméně zajímavý, leč nepříliš příjemný, je také pohled na Masarykova zdymadla – technické vodní dílo, hyzdící hladinu Labe v místech, kam do vody padá tmavá čedičová skála, na níž je hrad vystavěn.
V hradní kapli stával oltář, jenž byl celkem atypicky natočen k jihu. Ve většině církevních staveb oltáře směřují k východu. Věžový palác nabízí návštěvníkům dvě výstavy. V přízemí se dozvíte něco o historii Střekova. Na zdech jsou vymalovány erby rodů, které kdy hrad vlastnily, uprostřed místnosti je model, zpodobňující hrad tak, jak vypadal po roce 1499, tedy v době, kdy měl za sebou třetí fázi výstavby. Svrchní patro je věnované expozici romantismu. Nejzajímavější je prostřílený obraz Střekova. Jeho historie však není příliš romantická, neváže se k němu legenda ani tajuplný příběh. Tento obraz z počátku 19. století sloužil jako terč. Pokud vás umělecké obrazy ve věžovém paláci nadchly a mrzí vás jejich nevelké množství, nezoufejte. Na Střekově jsou pro vás přichystány také sezónní výstavy (většinou) regionálních umělců. Do galerie se vchází z nádvoří.
Do střekovské věže se vstupuje vchodem, proraženým v polovině 19. století. Původně byly dveře v prvním patře a lezlo se k nim po žebříku. Abyste si mohli dopřát rozhled široko daleko do okolí, budete muset vyšlapat devětačtyřicet schodů. Odměnou vám bude také návštěva malé komůrky hlásného.
Kdyby se roku 1961 do Ústí nad Labem a na hrad Střekov nerozhodl vydat tehdejší prezident, možná byste tu dodnes neměli kde odstavit auto. V podhradí, na místě dnešního parkoviště, stával rozsáhlý poplužní dům a statek. Historické budovy byly strženy až ve zmiňovaném roce po velkém požáru. Ten byl údajně zinscenovaný, protože se snaživí úředníčci báli, že nemožnost zaparkování vládního automobilu hlavu státu rozladí.
Z historie hraduHrad Střekov má dlouhou historii, v níž se lidové povídačky prolínají s fakty. Například v roce 1842 se na hradních zdech objevilo skutečné strašidlo. Byl jím hudební skladatel Richard Wagner, který v romantických zákoutích prastaré zříceniny hledal múzu svérázným způsobem. Zahalil se do prostěradla, toulal se po Střekově, shlížel do údolí na rozložité Ústí nad Labem, až nakonec složil báseň, jež se později stala podkladem pro libreto známé opery Tannhäuser. Nebyl jediným umělcem, který tady hledal a našel inspiraci. Střekov posloužil i Karlu Hynku Máchovi, Johannu Wolfgangu Goethovi a Karlu Mayovi.
Ačkoli Střekov nebyl budován jako vojenská pevnost, mnohokrát ho k tomuto účelu využili. Přesto se to na jeho vzhledu příliš nepodepsalo. Tedy až do roku 1757, kdy byl bombardován oddíly generála Laudona. Šest dělových koulí je jako smutná vzpomínka dodnes zaryto do strmé skalní stěny. Všechny naráz jsou vidět z jediného místa na nádvoří. Povídá se, že pokud to místo najdete, splní se vám do šesti dní nejtoužebnější přání.
Důležitou roli sehrál Střekov už za husitských válek, kdy v jeho pevných zdech našli útočiště řádové sestry z teplického kláštera a roudnický probošt Jan. Za třicetileté války se na hradě vystřídali Sasové a Švédové. Střekov byl vypálen a v roce 1658 opuštěn. Avšak i zchátralé zdi byly dost silné na to, aby za sedmileté války uvítaly pruské oddíly. To se jim stalo osudným. Na Prusy útočili dělovými ranami Chorvati, což odneslo především Velké stavení a kaple.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu.
Na Zacházce 844,400 03 Ústí nad Labem-Střekov
GPS: 50.639056, 14.050767
hrad.strekov@volny.cz
https://www.lobkowicz.cz/strekov