Rájec-Jestřebí
Klasicistní zámek francouzského typu Rájec nad Svitavou vznikl v letech 1763 až 1769 pro šlechtický rod Salmů. Zaujme bohatou vybavenými interiéry, proslulou obrazárnou s díly západoevropských, holandských a vlámských mistrů či rozsáhlou knihovnou. Zámecké zahradnictví je známé díky největší české sbírce kamélií, která vykvétá každou zimu.
Interiéry zámku vynikají bohatostí mobiliáře, zejména rozsáhlou kolekcí orientální porcelánu a grafik, sbírkou křišťálových pohárů z období manýrismu, jejíž velkou část vytvořili proslulí brusiči drahých kamenů na pražském dvoře císaře Rudolfa II. bratři Ambrosius a Octavius Miseroni. Interiéry doplňují obrazy západoevropských, holandských a vlámských mistrů pocházející ze sběratelské činnosti rodiny Salmů. Zakladatelem proslulé salmovské obrazárny byl zakladatel zámku starohrabě Anton Karl Josef Salm. Zámecká knihovna s více než 60 tisíci svazky v jedenácti jazycích patří k největším zámeckým knihovnám v České republice.
Zámek nabízí čtyři prohlídkové okruhy.
Reprezentační prostory v přízemíZákladní okruh seznamuje návštěvníky nejen s průřezem historií rodu, ale také se stavební historií zámku. Představuje původní interiéry v zámeckém přízemí s typickými reprezentačními místnostmi, z nichž některé prošly v 70. - 80. letech 19. století různými interiérovými změnami. Zajímavostí jsou bohatě vyřezávané kazetové stropy honosné rodinné jídelny, portrétní rodová galerie, nebo velká zámecká knihovna s 60 tisíci svazky, mezi které jsou zařazeny rukopisy ze 14. století, řada prvotisků od 15. století, až po knihy ze začátku 20. století. Součástí prohlídky je také oktagonální zahradní sál nebo kabinet rytin, které byly vytvořeny podle Petra Pavla Rubense, Raffaela Santiho a Charlese le Bruna. Reprezentační sály zahrnují také řadu drobností a osobních věcí z majetku rájecké větve rodiny Salm-Reifferscheidt. Okruh je bezbariérový.
Privátní a hostinské apartmány v 1. patřeOkruh v prvním patře zámku představuje nově otevřené soukromé a hostinské apartmány, jejichž instalace je situována do druhé třetiny 19. století. Tehdy zámek obýval kníže Karel František ze Salmu a jeho manželka Alžběta, rozená princezna z Liechtensteinu. Právě do těchto apartmánů jsou soustředěny jedinečné sbírky rodiny Salm. Lovecké trofeje, objevy z Moravského krasu, mezi něž patří třeba lebky jeskynních medvědů nebo původní krápníková výzdoba jeskyní.
Součástí okruhu jsou originální soukromé ložnice, pracovny a salóny, zahrnující osobní předměty i výjimečnou uměleckou sbírku rodiny Salm od holandských a vlámských barokních mistrů až po německé a rakouské romantické malířství 19. století. Nejvzácnější součástí je ukázka z klenotnice knížat ze Salm-Reiffercheidtu, kde je představen zcela neopakovatelný soubor uměleckých předmětů z horského křišťálu většinou z konce 16. století a další sbírkové předměty z drahých materiálů. Okruh není bezbariérový.
Zámecká kapleZámecká kaple je umístěna v jižním bočním křídle zámku, původně se nacházela v hlavní budově zámku. Z prostorových důvodu byla přemístěna do jednoho z pavilonů na nádvoří, a to Karlem Josefem I. knížetem ze Salm-Reifferscheidtu. Roku 1782 ji vysvětil kardinál Franz Xaver, bratr Karla Josefa. Zařízena je v prostém klasicistním stylu blížícím se k empíru. Mezi zajímavosti patří dochovaná oratoř pro panstvo, dříve propojená s knížecími pokoji, a lapidárium představující náhrobky rodiny Drnovských z Drnovic, dřívějších majitelů panství Rájec. Ve vybraných termínech může být součástí prohlídky také návštěva drobné umělecké nebo historické výstavy.
Zámecké skleníkyV době největšího květu kamélií, koncem února a začátkem března, se představuje tato královna zimních květin na výstavě v historických prostorách zámku v Rájci už od začátku devadesátých let. Laické a odborné veřejnosti je představena rájecká sbírka kamélií, tedy i kvetoucí keře staré 30 až 60 let. Samostatná prohlídka zámeckých skleníků v Rájci nad Svitavou je možná jen v době květu kamélií, mimo toto období jsou skleníky pro veřejnost uzavřeny.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby i cen vstupného najdete na webu zámku.
Rájecké kamélie
V 19. století bylo sbírání kamélií zábavou nejen šlechty, ale i představitelů jiných majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly zvláštní skleníky. Kvetoucí rostliny byly též využívány k výzdobě zimních zahrad.
Jedinečným pozůstatkem slavné éry kamélií je sbírka udržovaná v zámeckém zahradnictví v Rájci nad Svitavou. Jejím základem jsou mateční rostliny přivezené roku 1973 z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. Bylo to celkem 85 patnáctiletých rostlin. Péčí tehdejšího vedoucího zahradníka pana Františka Bárty a především jeho nástupce pana Jana Dvořáka se podařilo většinu z 85 keřů dopěstovat až dodnes.
Kromě těchto rostlin se sbírka v průběhu let rozrostla o sto padesát klasických odrůd a unikátních rostlin vybraných panem Janem Dvořákem z tisíců semenáčů, zprvu spíše náhodných, později záměrně křížených. Celkově tak nynější soubor obsahuje 400 klasických i méně známých odrůd kamélií. Je tak největší sbírkou kamélií v Česku.
Blanenská 1,679 02 Rájec-Jestřebí
GPS: 49.40941336657384, 16.644007922940165
www.zamek-rajec.cz