Chvalský zámek – dotek romantiky na samém okraji Prahy
Chvalský zámek představuje místo, kde můžete zapomenout na každodenní spěch. Na děti tady čeká víla Ohnivka, která si s nimi ráda hraje na schovávanou. Zámek rovněž nabízí také několik programů pro školní skupiny.
Chcete si vybočit z běžného spěchu všedních dní? Navštivte Chvalský zámek v Praze 9-Horních Počernicích, malebnou budovu v zázemí Chvalské tvrze, obklopenou několika restauracemi a s bezproblémovou možností parkování.
Na zámku se můžete potěšit aktuálními výstavními projekty pro děti i pro dospělé a z kalendáře kulturních akci pro sebe vybrat tu, která vás zaujala.
Víla Ohnivka dětemVíla Ohnivka je malá, nezbedná víla, která se odpradávna skrývá na Chvalském zámku. Odpradávna také zlobí a dělá vylomeniny. Na děti je však hodná a ráda si s nimi hraje na schovávanou. Každý měsíc si pro děti připraví novou otázku, která se týká aktuálních dětských výstav, a tu pak ukryje někde na zámku. Aby se otázka lépe hledala, zanechá Ohnivka pokaždé na místě ukrytí svůj oranžový plamínek.
Každý kalendářní měsíc každá holčička či kluk, kteří navštíví zámek, obdrží v zámecké recepci kupónek, na němž budou dvě varianty odpovědi na otázku víly Ohnivky. Která je ta správná? Hledejte plamínek spolu s otázkou, prohlédněte si pozorně výstavy na zámku a rozhodně už nebudete potřebovat další nápovědu. Vyplněný kupónek odevzdejte po prohlídce v recepci. Na konci měsíce na Chvalském zámku vylosují ze správných odpovědí výherce, který získá hezkou odměnu a nové pozvání na zámek. Navíc každý výherce měsíčního losování bude zařazen do celoročního slosování o překvapení víly Ohnivky. Kdo se stal vítězem měsíce se pravidelně dozvíte na webových stránkách Chvalského zámku a také v Hornopočernickém zpravodaji.
Pro školyChvalský zámek vybízí k návštěvě také školní skupiny, kterým nabízí několik forem návštěvy. Na zámku věří, že si vyberou a že tady stráví hezké chvíle.
V případě, že se nabídka zámeckých programů mine s Vašimi představami, nebojte se svá přání sdělit. Na zámku se pokusí najít variantu, která by pro Vás byla tou nejlepší.
Historie Chvalského zámkuPrvní písemné zmínky o malém opevněném feudálním sídle, Chvalské tvrzi, pocházejí ze začátku 15. století. Po dvě staletí měnila tvrz často majitele až do roku 1652, kdy byl ve značně zpustlém stavu postoupen jezuitské koleji u sv. Klimenta. V tomto období byla někdejší tvrz stavebně upravena do podoby renesančního zámku, který se s řadou architektonických detailů uchoval dodnes. V souvislosti s renesanční přestavbou bylo vybudováno sklepení, částečně vytesané v pískovcovém podloží. Po raně barokní přestavbě získal zámek podobu, ve které se prakticky dochoval až do současnosti.
Pamětní kniha obce Chvaly uvádí, že tvrz v roce 1734 vyhořela, patrně byla poškozena také kaple sv. Anny, v letech 1793 až 1794 přebudovaná na kostel sv. Ludmily. Dochovaly se také úpravy, při nichž v zámku vznikly vrcholně barokní štukové rámce na stropech 2. patra a fabionové stropy v chodbách. Malířská výzdoba je patrná pouze ve dvou místnostech ve druhém patře, v prvním případě je překryta nátěrem, ve druhém se jedná o kompaktní figurativní a dekorativní malbu stropní části, pravděpodobně z první poloviny 19. století.
Po zrušení jezuitského řádu přešel zámek pod správu zemského studijního fondu. Po roce 1918 byl spravován ministerstvem orby, později zemědělství. V roce 1950 byl dvůr se zámkem převeden do majetku státem zřízené organizace československé státní statky, v roce 1955 dostal objekt do užívání Státní statek Praha. To už byly obvodové zdi tak narušeny a vyborceny, že hrozilo nebezpečí zřícení. V 70. letech bylo následkem unikající vody z horního zámeckého podlaží promočeno zdivo klenby kostela, v 80. letech se na střechách zámku kladla nová krytina a objekt se postupně uvolňoval od nájemníků.
V roce 1992 zřídilo zastupitelstvo Horních Počernic na záchranu zámku nadaci, která vedla následná nezbytná jednání k jeho obnově. Na základě znaleckého posudku vydal koncem roku 1998 Pražský ústav památkové péče vyjádření o přípustnosti rekonstrukce, rehabilitace a restaurování zámecké fasády včetně oken a vstupního portálu. V rámci projektové přípravy se na samém začátku uskutečnil velmi podrobný památkový průzkum, na jehož podkladě bylo pak navrženo odstranění všech nevhodných dodatečných úprav objektu. V polovině roku 2000 byl hotov stavebně historický průzkum, jehož cílem bylo zjistit celkový stav objektu, v roce 2001 byla staticky zajištěna klenba zámku a dvorní arkáda. Na konci roku 2003 schválil Národní památkový ústav opravu střechy zámku a souvisejících konstrukcí s podmínkou, že bude nadále zachován stávající tvar konstrukce a typ krytiny. V září 2006 se započalo se záchranou této krásné stavby, které po letech chátrání hrozil zánik.
1. května roku 2008 byl Chvalský zámek slavnostně otevřen pro veřejnost.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu Chvalského zámku.
Na Chvalské tvrzi 857,193 00 Praha 20
GPS: 50.111254, 14.595456
infocentrum@chvalskyzamek.cz
http://www.chvalskyzamek.cz/