Hořovice
Raně barokní nový zámek v Hořovicích vznikl jako náhrada starého zámku v roce 1652. Prohlídkové okruhy návštěvníky zavedou do reprezentačních prostor šlechty i do soukromých apartmá. Nejzajímavější část ale tvoří expozice hraček šlechtických a měšťanských dětí sestavená z depozitářů mnoha hradů a zámků ve středních Čechách. Nepřehlédnutelná je pak Sluneční brána do parku zdobená sochami Matyáše Brauna.
V Hořovicích stojí zámky dva. Starý zámek, o němž pocházejí první zmínky ze 13. století, přestal šlechtě vyhovovat v polovině 17. století. Proto tehdejší majitel, hrabě Jan František Bruntálský z Vrbna, nechal postavit o zhruba 200 metrů dál zámek nový. Postupně byl raně barokní zámek klasicistně rozšiřován. V roce 1918 fungoval jako zajatecký tábor pro italské vojáky. Po roce 1945 sloužil částečně jako nemocnice a jeho sbírky byly z velké části rozkradeny sovětkou armádou. V červnu 1945 byl na základě Benešových dekretů zámek zestátněn.
Zámecký park, do kterého se vstupuje nepřehlédnutelnou Sluneční bránou zdobenou sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna, původně vznikal jako francouzský park. Přestavěn byl na park přírodně krajínářský a nabízí bohatou kolekci domácích a zahraničních dřevin.
V roce 2002 byl areál státního zámku Hořovice vyhlášen Národní kulturní památkou. Zámek spravuje Národní památkový ústav.
Zámek Hořovice nabízí tři prohlídkové okruhy.
Život na panském sídle
Reprezentační prostory představují historii zámku v 18., 19. a první polovině 20. století. Prohlídka zahrnuje schodišťovou halu s barokní freskou, Hlavní (Recepční) sál, Červený a Zelený salónek, velkou jídelnu, oválnou knihovnu, hernu, Zlatý salónek a lázeň kněžny v prvním patře v kontrastu místností služebnictva v přízemí. V pokoji prince Tassila jsou například k vidění trosky letadla, ve kterém princ v roce 1932 zahynul.
Nový zámek
Tato prohlídka obsahuje trasu Život na panském sídle rozšířenou o ostatní salóny tzv. čestného patra. Uvidíte všechny autenticky vybavené reprezentační, společenské a soukromé pokoje v patře a prostory pro služebnictvo v přízemí. Součástí prohlídky je kaple, apartmá knížete, apartmá kněžny, Recepční sál, soukromé pokoje posledních majitelů v jižním křídle, jídelní výtah... Prohlídka trvá 90 minut a je velmi obsáhlá, není proto příliš vhodná pro děti. Na rozdíl od posledního prohlídkového okruhu...
Hry a hračky malých aristokratů
Výstava her a hraček na zámku v Hořovicích se po dlouhých letech dočkala zasloužené proměny. Byla přesunuta do prostor bývalé zámecké kuchyně, které dají často velmi vzácným exponátům ten pravý lesk a zaslouženou pozornost. Během prohlídky si prohlédnete hračky určené jak pro šlechtu, tak i pro běžné měšťanské děti.
Hned ve vstupní místnosti je k vidění jeden z nejvzácnějších exponátů celé výstavy – domeček pro panenky z majetku rodiny Valdštejnů, pocházející ze 17. století. Dívčí část výstavy nabízí hlavně panenky a vše, co s nimi souvisí – tedy nábytek, porcelán, domečky, oblečení. A nechybí ani plyšáci. Chlapecká část je zaměřená nejen na hračky s převážně vojenskou tematikou, ale také na stavebnice, hry a hlavolamy rozvíjející logické myšlení a strategii. Zajímavostí je laterna magika, která promítala miniaturní obrázky ze skleněných destiček. Na své si přijdou i milovníci vláčků – celá jedna místnost je zasvěcená rozměrnému modelu kolejiště s detailně propracovanou krajinou, lokomotivami a soupravami.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby i cen vstupného najdete na webu Státního zámku Hořovice.
Vrbnovská 22, 268 01 Hořovice
GPS: 49.83777990302919, 13.90892385366393
horovice@npu.cz
https://www.zamek-horovice.cz/cs