Žamberk
Městské muzeum Žamberk nabízí pravidelné tématické výstavy a pořádá besedy a přednášky vztahující se nejen k historii. Stálá expozice dokladuje historii Žamberka, významné rodáky a osobnosti. Představuje rozvoj lidových i uměleckých řemesel na Žambersku. V muzeu je umístěna také Erxlébenova novogotická lékárna z konce 19. století, mechanický Jedličkův betlém či loutkové divadlo.
LékárnaErxlébenova novogotická lékárna, kterou si můžete prohlédnout v Městském muzeu Žamberk, byla zhotovena v 90. letech 19. století vídeňskou firmou Carla Frankeho pro lanškrounského lékárníka Eduarda Erxlébena. Expozice je doplněna také o dobové lékárenské příslušenství a od roku 2010 také o repliky původních porcelánových stojatek se znakem rodiny Erxlébenů.
Domek Prokopa DivišeŽamberk je rodištěm vynálezce bleskosvodu Prokopa Diviše. Expozice v domku zachycuje nejdůležitější okamžiky jeho cesty za vzděláním a dráhy premonstrátského kněze a vědce.
Z historie muzeaMěstské muzeum Žamberk bylo založeno v září roku 1911 a za jeho vznik je považován zápis prvního sbírkového předmětu. Podnět pro jeho založení dal dámský odbor Národní jednoty severočeské. Bylo tak ustanoveno "Kuratorium městského muzea". První prostory pro muzeum poskytla budova radnice.
V roce 1941 bylo kuratorium přejmenováno na „Muzejní spolek Dr. E. Alberta“ a sbírky byly o rok později převezeny do Kateřinského špitálu. Zisk větších místností byl pro muzejní spolek velikým vítězstvím, protože o přemístění sbírek se žádalo už od poloviny 20. let.
Tři roky po válce byla činnost muzejního spolku ukončena a správu nad muzeem přebral Městský národní výbor. Většina archiválií byla převezena do Státního okresního archivu v Ústí nad Orlicí a sbírky byly přestěhovány do zámku.
V následujících letech se zformovala skupina nadšenců, která hledala vhodné prostory pro muzejní expozice a sbírky. Vybrána byla budova Kateřinského špitálu a v první polovině 70. let probíhaly stavební úpravy. Sbírky se tak po letech vrátily tam, kde už jednou byly.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.
Československé armády 472,564 01 Žamberk
GPS: 50.0868152, 16.460547
muzeum@muzeumzamberk.cz
http://www.muzeumzamberk.cz/