Žacléř
Ve čtyřech stálých expozicích vás Městské muzeum Žacléř seznámí s bohatou historií regionu, jeho významnými osobnostmi, těžbou černého uhlí, které zde má více než 400 let dlouhou historii, a životem zdejších obyvatel, jejichž osudy poznamenala 2. světová válka.
Žacléřské muzeum sídlí na Rýchorském náměstí v prvním patře památkově chráněné budovy, která až do roku 1949 sloužila potřebám okresního soudu.
V první místnosti se seznámíte se zajímavými dějinami městečka, které vzniklo při staré zemské cestě z Čech do Slezska pod hradem Scheczler, poprvé písemně zmiňovaném roku 1334. Díky své poloze je Žacléř nazýván východní branou Krkonoš. Při svém pobytu zde pruský král Fridrich II. Veliký napsal Elogii na Voltaira. Právě přes Žacléř také odcházel učitel národů Jan Ámos Komenský roku 1628 do vyhnanství, do polského Lešna.
Část historie je věnována také početným průmyslovým podnikům na Žacléřsku, z nichž porcelánka jako jedna z nejstarších v Čechách funguje dodnes. Do osudu regionu krutě zasáhla 2. světová válka. Nacházely se zde zajatecké tábory vězňů a také pracovní tábor židovských dívek, později pobočka Gross Rosen. Dívky zde napsaly divadelní hru Sen jedné umělkyně. Sala Garncarz, mladá dívka z Polska, se přes různé pracovní tábory dostala až do Žacléře, kde se v květnu 1945 dočkala osvobození tábora. Její vzpomínky a dopisy s rodinou, jsou zachycené v knize Salin dar.
Osobnosti Žacléřska představuje druhá část expozice. Pilota Karla Illnera, který létal na slavných letadlech Taube, trutnovského konstruktéra Igo Etricha, sochaře Emila Schwantnera a jeho díla, obrazy Joanna Koehlera či pohnutý život lékaře Hanse Havlička.
Velký význam pro zdejší region měl nález černého uhlí v roce 1570. Tomuto tématu se věnuje třetí část expozice. Těžkou práci horníků přibližuje velké množství jedinečných exponátů, např. dřevěný důlní vůz, který táhli v podzemí koně, různé nástroje, důlní lampy, záchranné přístroje, ocelová výztuž chodeb. Při pohledu na model průřezu dolu si budete moci udělat obrázek o uložení uhelných vrstev, chodbách i svislé jámě. Zajímavé jsou minerály a paleontologické nálezy z podzemí, i sbírka minerálů z Krkonoš a Podkrkonoší. V současné době je možné v areálu bývalého kamenouhelného dolu navštívit hornický skanzen.
V národopisném oddělení na vás dýchne nostalgie každodenního života minulých generací. Staré hračky, řemeslné nástroje, nářadí, nábytek, krkonošský kroj, cechovní lucerna a mnoho dalších krásných předmětů, včetně porcelánových figurek zdejší produkce.
Muzeum pravidelně pořádá tématické výstavy zaměřené na historii a dějinné události, umění a nejrůznější témata, s využitím interaktivních prvků a doprovodných programů pro školy i jednotlivce. Hojně navštěvovaná je Muzejní noc a výtvarné workshopy.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.
Rýchorské nám. 10,542 01 Žacléř
GPS: 50.6529742, 15.907454
muzeum@zacler.cz
http://www.muzeum-zacler.cz/