Hlinsko
Městské muzeum a galerie Hlinsko provozuje galerii a muzeum s expozicemi z historie školství, národopisu, řemesel a malířů Hlinska. Pořádá také krátkodobé výstavy a kulturní akce. Další expozice se věnují výrobě textilu a zaniklým řemeslům.
Historická expozice nejstarších dějin postihuje vývoj společnosti na Hlinecku od nejstarších zmínek o osídlení oblasti až do konce 19. století, kdy se město stalo sídlem okresního zastupitelstva se starostou Karlem Adámkem.Kulturní úroveň Hlinska je úzce spojena se vznikem a rozvojem spolkové činnosti, ke které přispěli i učitelé hlineckých škol, s připomenutím působení Karla Václava Raise.
Národopisná expozice ukazuje život venkovského lidu a prostředí, ve kterém žil. Jako protiklad slouží zařízený měšťanský čili panský pokoj.
Součástí muzejní expozice je také plně funkční orchestrion, jehož restaurování bylo v letech 2017 a 2019 finančně podpořeno z grantu Pardubického kraje. Zařízení vyrobil varhanář Karel Čech v Brně, přibližně v letech 1900 – 1920. Orchestrion pochází z obce Filipov nedaleko Hlinska, kde je datován do roku 1924, umístěn byl v místním hostinci. Do sbírek MMG Hlinsko byl zakoupen v roce 1961 od pana Františka Tichého – hostinského z Filipova za 500,- Kč.
K nejstarším řemeslům na Hlinecku patřilo hrnčířství. Bohatá ložiska kvalitního jílu poskytovala hrnčířům výbornou surovinu. Hrnčíři byli sdruženi v samostatný cech a řídili se přípisem majestátu z roku 1488.K nejpůvabnějším exponátům muzea bezpochyby patří výrobky skelných hutí. Sklářství na Vysočině vyrůstalo z dostatku dřeva, vodní energie a levné pracovní síly. Početně jsou nevíce zastoupeny výrobky Mílovské skelné huti a Mariánské skelné huti u Herálce.Rozvinutá výroba dřevěného nářadí vytvářela optimální podmínky pro vznik hračkářství. Na konci 19. století se střediskovými obcemi výroby hraček staly Krouna a Dědová.V další části expozice nechybí výrobky současných hračkářů, zvláště z dílny Bukáčkových z Krouny, kteří navazují na tradiční výrobu hraček.Expozice je doplněna výrobky železných hutí, sirkáren a ukázkami tvorby řezbářské dovednosti našich předků.
Tradiční textilní výroba má na Hlinecku velkou tradici. Odedávna zde byla rozšířena výroba plátna spojená s pěstováním lnu.Samostatný kroj se na Hlinecku nevytvořil, ale mezi krojové zvláštnosti patřil kanafas. K nejzajímavějším součástem obleku patřily bílé vyšívané uzlíčkové čepce, barevné vlněné šátky či plachetky a žinylkové šály.Nejnádhernějším a nejtypičtějším kusem mužského kroje byly dlouhé, bílé vyšívané kožichy – chlouba kraje.Samostatnou součást této expozice tvoří starobylá technika tisku - modrotisk, žinylková výroba, zpracování vlasů a výroba hřebenů.
Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu Městského muzea a galerie Hlinsko.
Havlíčkova 675,539 01 Hlinsko
GPS: 49.75857309790171, 15.90418383564015
muzeum@hlinsko.cz
https://www.mmghlinsko.cz/