Hlinsko
Navštivte roubenky přibližující život a práci drobných řemeslníků typických pro Betlém v období od druhé poloviny 19. století do počátku 20. století. Od dubna 2016 je přístupná také jedinečná dílna výrobce ručně sekaných pilníků.
První opravené objekty byly návštěvníkům zpřístupněny v roce 1993, od roku 1995 je část hlineckého Betlému prohlášena památkovou rezervací. V současné době jsou zde návštěvníkům přístupné domky s umístěnými dílnami lidových řemeslníků: obydlí tkalce, výrobce hraček a továrního dělníka se ševcovskou dílnou ve výměnku. V průběhu roku se pořádají různé tématické výstavy, nalézají se zde prodejny s upomínkovými předměty, příjemná restaurace, kavárna a dokonce i základní umělecká škola – učebna výtvarného oboru. V letošním roce byla na Betlémě také otevřena tkalcovna, kde máte možnost nahlédnout pod šikovné prsty místního tkalce Josefa Fidlera a dozvíte se od něho spoustu zajímavých informací.
Z historiePamátková rezervace Betlém leží v samotném středu města Hlinska. Historie tohoto města na Českomoravské vrchovině sahá do 12. století, roubené domky na Betlémě jsou však mladší. Jejich vznik souvisí se zrušením nevolnictví a rozvojem řemesel.
V polovině 18. století uvolnila tehdejší rychmburská vrchnost pro nově příchozí obyvatele Hlinska pozemek na pravém břehu řeky Chrudimky, který byl do té doby využíván jako obecní pastvina. O čilém stavebním ruchu svědčí archivní doklady. Například ještě na mapě z roku 1731 v tomto prostoru vidíme dva objekty, o několik desítek let později se tu domky tísní jeden vedle druhého tak, že takřka nezbývá volné místo.
Původními obyvateli roubených domků byli drobní řemeslníci – především hrnčíři. Po zániku hrnčířství se lidé věnovali tkalcovství a dalším řemeslům.
Od konce 19. století a zejména v první třetině 20. století se Betlém stal domovem pro rodiny továrních dělníků. Jakoby zázrakem si tato hlinecká část uchovala svůj původní urbanistický ráz až do 80. let 20. století. Díky snaze pracovníků památkové péče a dalších nemnoha nadšenců se podařilo v roce 1989 prosadit záchranu alespoň části objektů. Od roku 1989 je tak Betlém součástí Souboru lidových staveb Vysočina.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.
Příčná 350, 539 01 Hlinsko
GPS: 49.762850640497, 15.906379974903
vysocina@npu.cz
https://www.nmvp.cz/vysocina/pro-navstevniky/prohlidka-expozicnich-arealu