Cheb
Galerie výtvarného umění v Chebu se zaměřuje jednak na umění 19. a 20. století, tak na gotické umění z historického regionu Chebska. Její součástí je od roku 2016 i Retromuseum, věnované životnímu stylu a designu 60. až 80. let. K vidění jsou díla Wenzela Hablika, Georga Karse, Emila Orlika, Augusta Brömse či Maxe Kopfa.
Galerie sídlí v Chebu při západních hranicích České republiky v budově Nového radničního paláce na hlavním chebském náměstí, Retromuseum v sousedním, tzv. Schillerově domě. V galerii se nachází několik výstavních prostorů: v druhém patře je to stálá expozice gotického sochařství, dále Velká galerie, zaměřená na velké výstavní projekty, a výstavní formát Opus magnum, v jehož rámci jsou představována mimořádná díla českého i zahraničního umění. V první patře se nachází stálá expozice českého umění 19. a 20. století a konečně v přízemí je umístěna Malá galerie, zaměřená na díla umělců nejmladší a střední generace a museum café s prostorem pro výstavy moderní české ilustrace a přednáškovým sálem. Retromuseum se skládá ze stálé expozice v přízemí a mezipatře a z prostoru pro výstavy v 1. patře.
Galerie výtvarného umění v Chebu byla založena v roce 1962. V současnosti je jejím zřizovatelem Karlovarský kraj. Od poloviny 60. let zahájila i budování sbírky a díky intenzivní akviziční činnosti se na přelomu 60. a 70. let mohla chlubit početnými sbírkovými fondy starého umění, stejně jako moderního českého umění.
Zcela specifickou činností galerie od počátku 90. let je její účast na aktivitách mezinárodního kulturního projektu „Festival Mitte Europa“. V obecně ideovém rámci festivalu, zaměřeném na odstranění historických překážek v porozumění mezi Čechy a Němci a podporu vzájemné spolupráce a přátelství, se galerie badatelskou a publikační prací podílí na poznávání tvorby umělců z okruhu etnických menšin, žijících a tvořících v Čechách až do poloviny čtyřicátých let minulého století
Moderní uměníSbírka moderního a současného umění GAVU Cheb není příliš široká, ve svých vrcholech však představuje naprosto výjimečný soubor prezentovaný ve stálé expozici. Na 70 prací reprezentuje vývoj českého umění 20. století až do současnosti. Nejvýznamnějším kusem sbírky je slavný surrealistický obraz Opuštěné doupě od Toyen. Svými klíčovými díly jsou zastoupeni Josef Šíma, Kamil Lhoták, František Tichý či Karel Černý.
Design a životní styl 60. až 80. let v ČSSRExpozice je vymezena dvěma událostmi. Světová výstavou Expo 58 v Bruselu na jedné straně a sametovou revolucí 1989 na straně druhé. Tato doba, která je dosud v dosahu paměti velké části společnosti, se pojí s jistou nostalgií a její negativa začíná překrývat milosrdný opar. V kontextu komunistického Československa je však nutné vzpomínání spojovat s politickými okolnostmi.
Přiblížit a pochopit tuto dobu je možné i skrze vizuální stránku všedního života. Vystavené exponáty ilustrují tři roviny tehdejší produkce. Jednak to jsou originály či prototypy, které se kvůli nepružnosti systému nedostaly do výroby a na trh, případně byly v malých sériích vyráběny na export. Dále zde je běžná sériová produkce, která za světovým vývojem většinou výrazně zaostávala. A konečně třetí vrstvu představuje tzv. „domácí umění“ – kutilská produkce, která vzešla z permanentního nedostatku zboží, zdejší rukodělné tradice a dostatku volného času, často i během pracovní doby.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu galerie.
nám. Krále Jiřího z Poděbrad 02, 350 02 Cheb
GPS: 50.0790238, 12.3709575
info@gavu.cz
http://www.gavu.cz