Loket
Zakladatelé Expozice umělecké knižní vazby mají za cíl získat alespoň jednu vazbu od každého významného českého knihaře 20. století. K nejvzácnějším akvizicím patří díla manželské dvojice Miroslavy a Lubomíra Krupkových, Františka Josefa Koudelky, Jany Trnkové, Jiřiny Musilové nebo Jiřího Kožíška.
U zrodu muzea stáli na konci 90. let 20. století přední umělečtí knihaři a významní loketští občané, Jan a Jarmila Sobotovi. Díky jejich popularitě mezi českými knihaři i sběrateli a osobnímu přátelství s mnoha světově proslulými knihaři získalo muzeum velkou většinu exponátů formou darů.
Město Loket slavnostně otevřelo Muzeum umělecké knižní vazby v roce 2001 stálou expozicí v Černé věži. Ve třetím roce svého trvání se Muzeum knižní vazby přestěhovalo z Černé věže blíže i níže k návštěvníkům do krásných prostor v přízemí raně barokní loketské radnice a v srpnu 2008 bylo zařazeno pod správu Městské knihovny v Lokti jako Expozice umělecké knižní vazby.
Knižní vazba v proměnách věkůMůžete si prohlédnout obrazové panely a historické vazby do konce 19. století. Většinu historických knih restauroval Jan Sobota a jeho žáci.
Zpět do pověstí aneb Bylo nebyloVraťte se do dávných dob, kde fantazie nezná meze. Faksimile dobových knih a knižní objekty vyrobili Jan Sobota a Dalibor Nesnídal.
Knižní vazby 19. - 21. stoletíUkázky uměleckých a nakladatelských vazeb předních knihařů tohoto období - Heleny Klinderové, Dalibora Nesnídala, J. H. Kocmana a dalších.
Expozice umělecké knižní vazby dále pořádá temporální výstavy orientované na českou uměleckou knižní vazbu, knižní kulturu, typografii a umělce z Karlovarského kraje. Několikrát do roka také vystavuje tématicky nebo geograficky orientované průřezy sbírkami Expozice (Světová umělecká knižní vazba, Miniatury, Historické knižní vazby a podobně).
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu expozice.
Náměstí T. G. Masaryka 1,357 33 Loket
GPS: 50.185957152442, 12.753111497476
kniznivazba@mkloket.cz
http://www.mkloket.cz