Rychnov nad Kněžnou
V bývalých kasárnách v Rychnově nad Kněžnou se nachází ornitologická sbírka dermoplastických preparátů mapující celoživotní dílo Karla Plachetky. Je zde vystaveno téměř 700 exponátů ve více než 250 druzích. Převážnou většinu z nich preparoval a pečlivě dokumentoval sám Karel Plachetka.
Každý exemplář je označen lokalitou a datem. Lze si zde například prohlédnout druhy, které se již na území dnešních Orlických hor a Podorlicka nevyskytují a jsou považovány za vymizelé. Patří mezi ně například tetřívek obecný, tetřev hlušec, jeřábek lesní, mandelík hajní nebo sova pálená.
Část jeho sbírky také tvoří preparáty z jihovýchodní Evropy, kde K. Plachetka působil za 1. světové války, dále z Polska a jižní Moravy. Díky těmto pobytům tak mohl sbírku obohatit i o druhy na našem území vzácné nebo se nevyskytující. Systematicky sbírku doplňoval a druhy, které nemohl opatřit jinak, kupoval u německých obchodníků s přírodninami. Kvalita vypracování jeho preparátů budila patřičnou pozornost nejen v minulosti, ale i dnes je hodnocena jako velmi precizní a pozoruhodná, tím spíš měl-li Karel Plachetka k dispozici na dnešní poměry jen velmi omezený výběr materiálů a nástrojů.
Karel PlachetkaNarodil se v Bedřichovce v Orlických horách. Svým zájmem o přírodu se projevoval už od dětství, sbíral brouky, motýly či si založil herbář. Nejvíce byl však zaujat ptáky. Patřil mezi první generaci československých ornitologů. Byl členem několika našich i zahraničních ornitologických spolků, spoluzakladatelem České společnosti ornitologické, jejíž se stal později místopředsedou. Velkou část svého života prožil v Brně, kde se také seznámil s vrchním preparátorem Zemského muzea. Do Rychnova nad Kněžnou se vrátil v roce 1949 a po zbytek života zde tvořil a pečoval o svoji ornitologickou sbírku.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.
Jiráskova 2,516 01 Rychnov nad Kněžnou
GPS: 50.170596070844, 16.268161719032
moh@moh.cz
http://www.moh.cz