Rokytnice v Orlických horách
Hanička je jednou z největších českých pevností postavených před druhou světovou válkou. Můžete si prohlédnout čtyři velké modely opevnění a různé pěchotní zbraně, tank T-34 i československý obrněný transportér, přístupná je i podzemní část pevnosti.
V garážích správní budovy se nachází řada exponátů z výzbroje Československé armády z poválečného období. Mezi nejzajímavější jistě patří T 805 - komando, což je malý nákladní vůz upravený pro výsadkové jednotky.
Zajímavá je i Praga V3S s dvojčetem 30 mm protiletadlových kanonů, která v některých východních zemích je ve výzbroji dodnes, tank T 34/85 zapůjčený z HUAĆR Praha, který se stal legendou druhé světové války či obrněný transportér OT 810 zvaný Hakl po svém vzoru a předchůdci z německé armády.
Prohlídka Haničky - Objektu Kahan - dle posledního krycího názvu začíná ve vstupní expozici, která je nyní umístěna v hale správní budovy, která překryla původní vstupní objekt pevnosti. V expozici je možné shlédnout zbraně používané naší armádou v roce 1938 i zbraně používané naší armádou po druhé světové válce. Součástí je i malá sbírka munice a uniforem z obou období našich dějin.
Historii našeho předválečného opevnění ukazují tematicky řazené fotografie, které rozdělují objekty na lehké, těžké a tvrz Hanička. Menší části expozice jsou věnovány fotografiím z Francouzské Maginotovy linie, jednotkám SOS v Orlických horách, předválečné Čs. armádě a dalším tématům.
Při výkladu je využíván panoramatický model tvrze Hanička v měřítku 1 : 350, na kterém je patrné rozmístění objektů v terénu a systém jejich vzájemné obrany. Další modely ukazují různé typy lehkých objektů a některých objektů těžkých. V úvodní expozici návštěvníky průvodce seznámí z historií Haničky, přípravou na možnou obranu v roce 1938 a novodobou přestavbou na válečné pracoviště Ministerstva vnitra v rámci akce OBJEKT KAHAN.
Z historie pevnostiPevnost vznikla v letech 1936 až 1938 za téměř 28 miliónů korun. Měla mít 426 mužů posádky. Úkolem pevnosti bylo posílení pásma obrany v obtížném terénu. Svými těžkými zbraněmi mohla Hanička ostřelovat nepřátelské území až do hlubokého týlu.
Když se v roce 1933 dostal v Německu k moci Adolf Hitler a začal se tam rozbíhat mohutný zbrojní průmysl, bylo každému jasné, že Evropě hrozí vážné nebezpečí. Smlouvy podepsané na konci první světové války, které omezovaly mimo jiné i zbrojní výrobu byly ze strany Německa stále více porušovány a nikdo nepochyboval o tom, co bude následovat.
Československo bylo jedním z nejvíce ohrožených států, neboť německé obyvatelstvo v pohraničí v mnoha případech tvořilo většinu obyvatelstva té oblasti a stále častěji požadovalo připojení k říši. Naše republika byla nepoměrně menší, nežli tehdejší Německo a ani v případě mobilizace nemohl počet našich jednotek odolat silám nepřítele.
Hranice s Německem jsme měli v té době v délce 1545 kilometrů a na severu končily až u Bohumína. Úzký a protáhlý tvar republiky byl v případě útoku ze severu pro naši obranu nevýhodný a proto při této části hranice s Německem vzniká mohutný systém železobetonových opevnění po vzoru francouzské Maginotovy linie. Toto opevnění mělo udržet první nápor nepřítele, až do příchodu spojenců, především Francie a Anglie.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu pevnosti.
nám. Jindřicha Šimka 3,517 61 Rokytnice v Orlických horách
GPS: 50.19642352503, 16.509544133367
hanicka@rokytnice.cz
http://www.hanicka.cz/uvod