Nový Bydžov
Vedle historické expozice nabízí Městské muzeum Nový Bydžov například bohatou galerii výtvarných děl 19. a 20. století, stálou výstavu Bydžov známý a neznámý a další. Pravidelně pak obměňuje tematické výstavy.
Muzeum založené již v roce 1888 zaujímá nyní dvě poschodí secesní budovy spořitelny na Masarykově náměstí. Ozdobou muzejní expozice jsou deskové obrazy ze 16. století, mezi nimi zejména archa bydžovská, rozměrný epitaf Jindřicha Kapouna ze Svojkova z roku 1599, barokní obrazy Petra Brandla – Ukřižovaný a Matka Bolestná z roku 1733.
Historická expoziceZájemce o archeologii upoutají zejména četné nálezy lineární a vypíchané keramiky a různých kamenných nástrojů včetně kopytovitých klínů a seker v nestejných stupních opracování, vzácný starobydžovský hromadný nález z kultury únětické s osmi terčovitými náušnicemi, štítovou záponou a třemi lopatkovými jehlicemi, řetězový pás z bronzového depotu v Oboře, dva bronzové meče ze slezskoplatěnické kultury z Velešic a Vysočan a bronzové kování laténského štítu z hrobového nálezu u Otmarky v jižní části katastru Nového Bydžova.
Vedle unikátních pravěkých nálezů jsou zde velmi cenné cechovní památky. Ze zbraní vyniká husitská houfnice a renesanční kapounovský kord, početné jsou ukázky předmětů z měšťanského prostředí - intarzovaného a vyřezávaného nábytku, výrobků ze skla, kameniny, fajánse, porcelánu a cínu, šperků, hodinek, hodin, miniatur, portrétů a dalších uměleckých předmětů.
Petr Brandl a východní ČechyNejvýznamnějšími exponáty oddílu expozice Petr Brandl a východní Čechy jsou rozměrné obrazy Ukřižovaného a Matky Bolestné z barchovské zámecké kaple, které byly teprve v roce 1976 určeny jako dosud neznámá díla Petra Brandla malovaná v roce 1733 pro majitele zámku a královéhradeckého krajského hejtmana Kryštofa Norberta Voračického z Paběnic. Oddíl expozice současně přináší cenný dokumentační materiál, a to jak k uvedeným obrazům a jejich restaurování, tak i k činnosti Petra Brandla ve východních Čechách.
Venkovský národopisCelý sál je věnován venkovskému národopisu s desítkami dalších vzácných předmětů. Nábytek zastupují malované almary a truhly, postel, kolébka, vyřezávané židle a malovaná koutní almárka. Zcela ojedinělým exponátem je malované čelo már z Lískovic z roku 1834 s alegorií pomíjivosti života.
Vesnickou samosprávu připomínají rychtářská práva, jedno v podobě železné ruky. Také zde uvidíte staré předměty dokumentující těžkou práci venkovských lidí (starý pluh, obilní srpy a cepy, roubíky aj.) a nástroje rukodělné textilní výroby (kolovrat, přeslice, motovidla a mědlici). Oblibu modrotisku dokládají ukázky modrotiskových forem a vzorů. Oprávněný obdiv zaslouží vystavené výšivky, čepce, čepečky a mužské kožené pásy.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.
Boženy Němcové 507,504 01 Nový Bydžov
GPS: 50.2409466, 15.491656
muzeum@novybydzov.cz
http://muzeum.novybydzov.cz/