Žďár nad Sázavou
Regionální muzeum města Žďár nad Sázavou nabízí hned několik bohatých sbírek. Můžete zde najít sklo a keramiku, sbírku militárie, umění, přírodniny nebo dokonce sbírku negativů a diapozitivů. Muzeum má i jednu stálou expozici - Moučkův dům.
Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou sídlí od roku 1993 v prostorách městské Tvrze v centru Žďáru nad Sázavou pod kostelem sv. Prokopa. V hlavní budově na Tvrzi se během roku střídají různé výstavy převážně s regionální tématikou (Svět žďárského měšťana, Žďárský hokej 1939-2009), dále výstavy umění (Anton Johann Ferenz) včetně toho amatérského (Miloslav Dvořák - obrazy), prezentace v rámci různých festivalů a naučné výstavy nejen pro školy (Mechanica Perspecta, Komunikujeme). V nedalekém Moučkově domě naproti faře u kostela sv. Prokopa se nachází trvalá expozice dějin města, jejíž součástí je také prvorepublikový obchod a měšťanský salón.
Moučkův důmKomentovaná prohlídka, která vás provede historií města Žďáru nad Sázavou od středověku až po rozvoj v 19. a 20. století, je přístupná celoročně (kromě pondělí) a trvá přibližně 50 minut. Součástí prohlídky je také prvorepublikový obchod, měšťanský salón, seznámení se zdejšími cechy a řemesly a nechybí ani databáze fotografií starého Žďáru a jeho obyvatel na dotykových obrazovkách. Prezentovány jsou také některé výrobky, které Žďár proslavily, včetně tašky síťovky Vavřína Krčila, dýmky „žďárky“, nebo formy na sladká mejdlíčka firmy Amylon. Zájemci si také mohou vyzkoušet mletí obilí a převléci se za rytíře, mnicha, kardinála nebo empírovou dámu. Délku a způsob prohlídky je možno přizpůsobit přání a věku návštěvníků.
Upřednostňováni jsou regionální umělci a artefakty z majetku obyvatel Žďáru nad Sázavou a jeho okolí. V rámci grafických děl tvoří významnou část soubor prací Jana Konůpka, zastoupen je též Max Švabinský, Karel Němec, Cyril Bouda, Karel Svolinský či Viktor Stretti. Zajímavostí je grafika "Adam a Eva" od Albrechta Dürera. Mezi obrazy vyniká soubor prací žďárského rodáka Antona Johanna Ferenze
Jsou zde soustředěny i cínové předměty – misky, talíře, konvičky a kropenky. Zajímavou součástí fondu jsou doklady o zaniklé tradici zdejší dýmkařské výroby a také početná skupina kostěných rukodělných výrobků (jehlice, hřebeny, prachovnice). Dále zahrnuje stolní, skříňové a závěsné hodiny, skleněné skládanky, lampy a rybářské náčiní. Samostatnou součást tvoří sbírka militarií, ve které jsou zařazeny pistole, pušky a chladné zbraně, vojenské i služební a občanské. Dále jsou zde zařazeny sběry z oboru numismatiky, zahrnující mince a bankovky především české a rakouské, respektive rakousko-uherské provenience. A konečně také plakety, medaile a odznaky, především jubilejní a příležitostné.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.
Tvrz 267/8,591 01 Žďár nad Sázavou
GPS: 49.5637619, 15.9377903
zdenek.malek@zdarns.cz
https://muzeum.zdarns.cz/