Muzeum přibližuje tradici rybníkářství či slévárenství. K prohlédnutí je i model údolí Svratky
Městské muzeum Bystřici nad Pernštejnem disponuje několika desítkami tisíc fotografií, pohlednic, negativů a skleněných desek. Dále ve svých fondech uchovává desítky tisíc tiskovin, listinných materiálů, písemných pozůstalostí a obrazů. Dalších víc než deset tisíc předmětů je trojrozměrných.
Část muzejních exponátů je uložena na Nových dvorech. Sbírkový fond se skládá z přírodnin (minerály, horniny, herbář, drobná entomologická kolekce), dále archeologického - převážně střepového materiálu. Výrazná část fondu je etnografického charakteru (textil, nábytek, nářadí).
Výstavní trasy v suterénu muzea zahrnují expozice s názvy Mineralogie, Živé ryby Vysočiny a Uran na Vysočině. V 1. patře pak pokračuje expozice Vývoj a historie města Bystřice nad Pernštejnem, Horácká světnička, Prádelna, Ukázky původních řemesel, Stará škola s kabinetem, Štěpánovská litina a Síň odkazu Mistra Aloise Lukáška.
Živé ryby VysočinyTradice rybníkářství je typická především pro území jižních Čech, avšak měly by se připomínat i oblasti ostatní, ty, které v minulosti hrály neméně důležitou roli v tehdejším hospodářství. Mezi takovou netypickou oblast patří Vysočina, snad i proto, že páni z Pernštejna obrazně řečeno „položili základní kámen“ k rybníkářství, které se teprve později rozšířilo na jiná více vhodná území. O rozvoj tohoto oboru se zasloužil především Vilém II. z Pernštejna a rybniční síť byla dále rozšiřována i za Jana z Pernštejna.
Jedná se o tři velkoformátová akvária rozdělená tématicky na Rybniční mělčinu, Proudovou řeku, Přehradu s dravci a 2 menší, kde najdete chráněné rybičky, úhoře a mníka. Součástí je doprovodná expozice starých navijáků, prutů a dobové reklamy potenzmittel vztahující se k rybářským potřebám.
Štěpánovská litinaTradiční slévárenská výroba má své počátky v roce 1572, kdy zde byly zaznamenány první hamry a v roce 1753 vznik první slévárny. Postupem času se zde vyráběly předměty nejen užitkové hodnoty jako byla výroba ozdobných mříží, částí plotů, zábradlí a křížů na hroby, ale také předměty umělecké hodnoty jako plastiky, obrazy a ozdobné talíře.
Roztavené železo obohacené vysokou příměsí uhlíku se nalévalo do forem, což byly bedničky s velice jemným usedlým pískem, do kterých se otiskla dřevěná vyřezávána forma. Litina se do bedniček nalévala různými proudy a po ztuhnutí se očistila, zabrousila a u některých vzorů probrušovala.
Bystřický park miniaturKolem potůčku se rozkládá kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50. Miniatury neodráží dnešní stav památek, ale období největšího rozkvětu ve 14. a 15. století. Kromě hradu Čepička u Tišnova můžete spatřit klášter Porta Coeli, hrady Skály, nebude chybět hrad Pernštejn, Dalečín, Aueršperk, Pyšolec atd.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.
Masarykovo nám. 1,593 01 Bystřice nad Pernštejnem
GPS: 49.52325816680806, 16.26102168736229
muzeum.bystricko@tiscali.cz
https://www.muzeumbystricko.cz