Pojď si hrát na architekta.
V pátek 27. září začíná po celé republice festival Den architektury, který nabízí nejrůznější výpravy za architekturou známou i neznámou. Děti jsou samozřejmě vítány na všech festivalových procházkách a exkurzích, ale speciálně pro ně jsou zejména o festivalovém víkendu připraveny na celé řadě míst nejrůznější tvůrčí workshopy a další akce, na kterých si mohou třeba zahrát na architekty. Konkrétní místa pak poznají díky dobrodružným pátracím hrám a dalším site-specific workshopům. Festival potrvá až do 3. října.
Letošní ročník se nese v duchu kafkovské atmosféry a připomíná sté výročí úmrtí tohoto slavného spisovatele. Nejen děti tak dostanou možnost propojit architekturu s nevšedními zážitky. V pražském CAMPu je například čeká čtenářská tvůrčí dílna, kde si vyzkouší, jaké je to být broukem a vnímat město z této perspektivy. Do CAMPu se dále rodiny s dětmi mohou vypravit i na workshop „Vyrob si knihu o městě“, který propojuje svět literatury a architektury stejně jako letošní ročník festivalu. Nejmenší děti se mohou s rodiči vypravit objevovat příběh Veletržního paláce, kde na ně čeká speciální herna pro děti. V Anežském klášteře a Poštovním muzeu proběhne workshop, kde si děti mohou vyrobit vlastní speciální pohlednici. A do Kafkova světa se rodiče s dětmi přemístí pomocí výtvarné tvorby v libeňském Velkém mlýně. „Co se mění na umění“ je název pátrací hry v zahradě Šternberského paláce, kde děti s průvodcem nebo s rodiči mohou zkoumat, jak se v průběhu staletí měnila móda, barvy, tvary a další.
V Brně si mohou děti zahrát na architekta a lépe tak pochopit, jak se jedinec může podílet na výsledné podobě společného architektonického díla. Dále si mohou vyzkoušet workshop „navrhni a postav“ v rámci doprovodného programu k výstavě Kreativní technika. Na Kladně děti přivítá dětská stavitelská dílna ve Středočeské knihovně, kde si mohou užít den plný stavění z barevných pěnových cihel a rozvíjet tak kreativitu, prostorovou orientaci, představivost a jemnou motoriku. Ve Slavonicích dostanou děti možnost prozkoumávat architekturu na papíře v rámci interaktivního workshopu pomocí tužky a gumy. V Pardubicích v Automatických mlýnech v Gočárově galerii se mohou dozvědět více o Gočárových stavbách pomocí pexesa nebo objevovat zákoutí samotných mlýnů během únikové hry. Site-specific workshop čeká na malé návštěvníky v Plzni, kde si autorky z platformy Architektura pro děti aneb Město letí připravily workshop na téma Architektura jako brána prostoru i času. Další tvořivé dílny pro děti nabídne program v Táboře, Teplicích nad Bečvou, Ústí nad Labem, Vratislavicích nad Nisou nebo v Sázavě. Kompletní program akcí pro děti je k dispozici na www.denarchitektury.cz. Program festivalu je zdarma, avšak na vybrané akce je s ohledem na kapacity potřeba rezervace míst předem.
Festival Den architektury se v letošním roce koná od 27. září do 3. října ve více než 120 městech a obcích v České republice a na Slovensku. Bohatý a zdarma přístupný program největšího architektonického festivalu u nás nabízí na výběr z více než 450 exkurzí do běžně nepřístupných budov, procházek po architektuře či cyklovyjížděk, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Program zve na cesty po současné architektuře i zapomenutých stavbách, do paláců, bývalých továren, na výpravy po klášterech a kostelech, výstavních pavilonech i nemocničních budovách. Hlavní motto letošního ročníku festivalu Den architektury „Proces proměny“ odkazuje na 100. výročí úmrtí Franze Kafky (1883–1924). Kafkovská témata se prolínají programem v nejrůznějších možných podobách a festival připomene nejen stavby spojené s tímto autorem, ale pozve i na místa s kafkovskou atmosférou nebo související s literaturou. Festivalový program připomene i tvorbu Karla Hubáčka, Josefa Fanty nebo Františka Maxmiliána Kaňky. Řada akcí je věnována současné architektuře.
Paralelně s festivalem Den architektury probíhá festival Film a architektura. Za oběma festivaly stojí spolek Kruh.
Den architektury umožňuje již 14. rokem široké veřejnosti nahlédnout na své okolí nevšední optikou pod vedením architektů, historiků a odborníků, kteří jim přibližují zajímavosti z jejich čtvrtě, bydliště i širšího okolí. Den architektury není jen architektura a tvorba měst, ale i širší souvislosti, které stojí na pozadí vzniku každého domu, parku, konkrétního místa či města. V loňském roce festival nabídl přes 500 akcí ve více než stovce měst po celé republice i na Slovensku a přilákal na 35 tisíc návštěvníků. Pořádající spolek Kruh se téměř čtvrt století věnuje propagaci a popularizaci architektury a čerpá z mnohaletých zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech.